Minulý rok stála na návsi Hlincové Hory jen chátrající hasičská zbrojnice. Teď je tu moderní budova, která ušetří starosti mnoha rodičům. V obci skončila stavba mateřské školy. Ve středu se zde uskutečnil Den otevřených dveří, v pondělí začnou chodit děti. Kapacita dvaceti míst se při zápisu bez problémů naplnila.

„Přednost dostali místní obyvatelé, kteří dosud museli vozit potomky jinam a tam často ani se žádostí neuspěli. Jsme jednotřídní mateřská škola pro děti od tří do šesti let, letos ale nebudeme mít žádného předškoláka," popsala ředitelka Radmila Kazderová.

Ve školce je  šatna, herna, kuchyň, ložnice i místnost, kde je možné cvičit nebo hrát na hudební nástroje. Patří k ní také hřiště u lesa. Podle ředitelky navíc s přípravami velmi pomohli rodiče, když přispívali na hračky a další vybavení.

Z novinky mají radost nejen místní. Nadšená je i Vlaďka Stašková z Rudolfova, která zde získala místo učitelky. „Předtím jsem musela za prací dojíždět třicet kilometrů do malé vesničky, kde bylo opravdu špatné spojení hromadnou dopravou. Když se tedy objevila možnost nastoupit do školky v Hlincové Hoře, byla jsem moc ráda," vysvětlila.

V moderní budově bude zároveň sídlit obecní úřad, který se dosud musel spokojit s malou místností za hospodou. Stěhovat by se měl už ve čtvrtek. Zázemí tu najde také sportovní klub. „Je to pro nás velká pomoc. Můžeme si sem dát všechny administrativní záležitosti. Zatím jsme je měli porůznu doma," komentoval jednatel klubu Jan Havelka.

Novou školku budou od září navštěvovat i děti ve Strážkovicích. Třída pro 25 dětí vznikla při přestavbě někdejší malotřídky. Obec ji nyní proměnila na víceúčelový objekt. „Bude tu mateřská škola s kuchyní, obecní úřad, ordinace lékaře, knihovna a prostory pro spolky," vyjmenovala starostka Hana Halamová.

Mateřská škola ve Strážkovicích dosud nikdy nebyla. Fungovala zde jen málotřídka, ale v té se přestalo vyučovat 
v roce 1978. Přestavba stála necelých 11,5 milionu korun. Obec zaplatí asi pět milionů, zbytek má pokrýt dotace z Programu rozvoje venkova.

V dalším obcích se rozšiřují kapacity školek. Například do mateřinky v Lipí bude chodit o dvacet dětí víc než dosud. „Máme budovu ze 70. let, kde byla horní třída dlouhá léta zavřená a ve špatném stavu. Nyní jsem ji kompletně opravili a do nového školního roku  můžeme přijmout 48 dětí. Uspokojíme tak všechny zájemce z obce," uvedl starosta Stanislav Kysela.

Náklady byly přes 2 miliony korun. V rámci projektu byla opravena i spodní třída. Tuto sobotu si lidé mohou mateřinku v Lipí prohlédnout, při Dni otevřených dveří.

Velká rekonstrukce trvá až do konce září ve školce v Úsilném. Budova, kde zároveň sídlí obecní úřad, dostává nová okna, dveře i vytápění. Zároveň se tu navýší kapacita mateřinky z 18 na 25 míst. „Už jsme to potřebovali, máme velkou poptávku a museli jsme odmítat zájemce," připomněl starosta Pavel Kašpárek.

Kvůli pracím však školka nestihne otevřít hned 2. září.  Rekonstrukce stojí 7,5 milionu korun. Část pokryje dotace, zbytek musí obec financovat z rozpočtu a úvěru.