Odborníci ale upozorňují, že v naprosté většině případů to není pravda. Podle informací Romana Kössla a Emanuela Krejcara ze ZOO Hluboká nad Vltavou jde až na minimální výjimky o zdravá zvířata, která lidskou pomoc nepotřebují. Ba naopak jim tato pomoc může velmi ublížit. Jejich rodiče se totiž nacházejí nablízku a v přítomnosti člověka se neodvažují přiblížit. Pak lidská péče o „opuštěná“ mláďata zbytečně končí tragicky.


Nejvíce se lidé zbytečně snaží „zachránit“ mláďata srn a zajíců, o kterých si myslí, že jsou osiřelá. Také zdánlivě ztracená mláďata různých druhů ptáků, která po opuštění hnízda ještě nejsou schopna plnohodnotného letu a zdržují se na zemi, v trávě nebo keřích, kam za nimi dospělí ještě několik dnů slétají a krmí je. Patří k nim například kosi, drozdi nebo sovy.


„Jestliže mají lidé skutečně pocit, že jde o opuštěná mláďata, která potřebují pomoc, prosíme, ať na ně nesahají a raději zavolají na linku městské policie 156. Na místo se dostaví strážníci ze speciálního oddělení, kteří mají specializované vybavení a možnost okamžité konzultace s odborníky,“ uvedla tisková mluvčí Městské policie České Budějovice Katka Schusterová.