Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí Einsteinové z jihu Čech dobývají svět

Jižní Čechy - Devět středoškolských studentů, kteří uspěli na celostátních i mezinárodních olympiádách, přijalo poděkování za reprezentaci kraje

14.9.2011
SDÍLEJ:

Devět studentů, kteří v uplynulém školním roce uspěli v celostátních kolech vědomostních soutěží i na mezinárodních olympiádách, se v pondělí sešlo na krajském úřadě v Českých Budějovicích.Foto: Deník / Václav Pancer

Čeští vědci mohou být klidní a na své mladší kolegy i pyšní. Jihočeští studenti, kteří se vědeckým oborům a cizím jazykům věnují nejen ve škole, ale i ve volném čase, totiž sbírají jedno ocenění za druhým. Dokonce i na mezinárodní úrovni v konkurenci desítek zemí.

Devět úspěšných

Devět studentů, kteří v uplynulém školním roce uspěli v celostátních kolech vědomostních soutěží i na mezinárodních olympiádách, se včera sešlo na krajském úřadě v Českých Budějovicích. Krajská radní pro školství Jana Krejsová jim poděkovala za reprezentaci a předala dárkové předměty i poukazy do knihkupectví.

„Jsem ráda, že máte úspěchy v jazykových dovednostech, ale i v přírodních vědách,“ chválila Jana Krejsová studenty. „Je to díky vaší píli, ale i vašim pedagogům a rodičům, kteří sehrávají důležitou roli při vašich aktivitách. Když se pro něco nadchnete, budete to dělat dobře. Jsem přesvědčená, že vás čeká úžasná budoucnost. Vědu nikdy neopouštějte a pokračujte v ní dál. Ať vám při téhle kariéře vydrží dech, síly a tělesná kondice,“ dodala doktorka přírodních věd Jana Krejsová.

Úspěšní jihočeští studenti se letos neztratili ani v mezinárodním zápolení. Stanislav Fořt z táborského gymnázia Pierra de Coubertina, druhý na fyzikální olympiádě, byl v pětičlenném českém družstvu na červencové Mezinárodní fyzikální olympiádě v Thajsku. Družstvo získalo mezi konkurencí 86 států tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Stanislav Fořt, který vyhrál i Mezinárodní astronomicko – astrofyzickou olympiádu, na včerejší slavnosti v Českých Budějovicích však kvůli nemoci chyběl.

Vítěz chemické olympiády František Petrouš z Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic byl zase v čtyřčlenném družstvu na červencové Mezinárodní chemické olympiádě v Turecku. Mezi 70 státy získali Češi dvě zlaté a jednu stříbrnou i bronzovou medaili. A jaké vzpomínky si přivezl z turecké Ankary? „Během olympiády byl zakázaný alkohol,“ prozrazuje František Petrouš. „Ale poslední večer v našem šestihvězdičkovém hotelu každý z nás našel pod sklenkou dva kupony na alkoholické nápoje. Protože jsme věděli, že muslimové nepijí, ani disciplinovaní Číňané, obešli jsme rychle stoly a najednou jsem měli papírků třicet,“ směje se František Petrouš s tím, že pak bylo veselo.

Láska k přírodě

Mezinárodní úspěch zažili i mladí biologové Lenka Čurnová a Václav Nuc ze stejného gymnázia, kteří tvořili polovinu čtyřnásobně bronzového českého družstva na červencové Mezinárodní biologické olympiádě na Tchai–wanu. „Zdokonalili jsme se v angličtině,“ říkají. „Nejlepší bylo, že jsme se seznámili s lidmi z celého světa a navázali nové kontakty,“ shodují se oba.

Za jejich úspěchy stojí učitelka biologie Jarmila Ichová. Ta ale své zásluhy odmítá. „Jestli přece jenom za něco mohu, tak za to, že jsem je kdysi přivedla k lásce k přírodě,“ říká vyučující na Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích.

Jazykovou vybavenost a otevřené dveře do světa si pochvalují i další medailistky. „Díky znalosti cizího jazyka můžeme cestovat a studovat i pracovat v zahraničí,“ tvrdí svorně ruštinářka Anežka Michalová z Jindřichova Hradce, němčinářka Michaela Kaleta z Kaplice a španělštinářky Lucie Kloboučníková z Tábora a Barbora Velachová z Českých Budějovic.

Se svými odbornými pracemi uspěl na celostátní úrovni i Pavel Vebr z Českých Budějovic a Jaroslav Růžička z Písku. „Sestrojil jsem automatického robota, na kterém jsem pracoval dva roky,“ uvedl Jaroslav Růžička, který už začal vysokoškolská studia v Plzni. „Jsem rád, že mi můj vyučující Milan Janoušek umožnil dva roky pracovat na projektu, kterým jsem získal třetí místo v celostátní soutěži středoškolské odborné činnosti,“ doplnil student a potvrdil tak slova, že za úspěchy studentů mohou především vnímaví vyučující.

Studenti, kteří na celostátní úrovni získali medaile

V celostátních kolech vědomostních soutěží v uplynulém školním roce 2010/2011 se mezi nejlepšími třemi ve své kategorii umístili tito Jihočeši:
Německý jazyk – 3. místo Michaela Kaleta, Gymnázium,SOŠ a SOU Kaplice (vyučující Hana Musilová)
Španělský jazyk – 1. místo Barbora Velachová, Česko–anglické gymnázium České Budějovice (Helena Kalačová)
Ruský jazyk – Anežka Michalová, Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec (Jana Burianová)
Fyzikální olympiáda – 2. místo Stanislav Fořt, Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor (Dana Daňková)
Chemická olympiáda – 1. místo František Petrouš, Gymnázium Jírovcova České Budějovice (Jana Polanská)
Biologická olympiáda – 3. místo Lenka Čurnová, Václav Nuc Gymnázium Jírovcova České Budějovice (Jarmila Ichová)
Středoškolská odborná činnost: obor Zdravotnictví – 3. místo Pavel Vebr, Gymnázium Česká České Budějovice (Pavla Kodríková),
obor Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace – 3. místo Jaroslav Růžička, SPŠ a VOŠ Písek (Milan Janoušek)

Autor: Radek Gális

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení