Dospělí měli sraz v Nových Hodějovicích při klání O sousedský pohár, mladí hasiči bojovali v Olešníku v rámci dvojboje.

Sousedský pohár nabídl i netradiční úkoly. „Soutěží se v požárním útoku a ve štafetě,“ uvedl za pořádající SDH Nové Hodějovice starosta Václav Žižka. Hlavně štafeta ale byla záludná. Například zatlouci co nejrychleji tři hřebíky – lepenáč, „50“ a „80“ bylo pro mnohé oříškem. Připravené trámky za chvíli pokrývaly nejen hlavičky, ale i různě zohýbané hřebíky.

Poradily si však i ženy. „Ohnula jsem možná jeden nebo dva,“ řekla Pavla Rokůsková z doubravického týmu. „Já žádnej,“ popsala svůj výsledek její kolegyně Zuzana Filisteinová. „Letos jsme byly v útoku první, ještě čekáme, jak dopadne štafeta,“ doplnila další z doubravických hasiček, ale prvenství v ženách Doubravice uhájila. Právě v této obci se za starosty Josefa Štěchy před několika lety zrodila myšlenka na soutěž, které by se účastnily sbory z okolních obcí.

Nápad se ujal a pořadatelství se střídá. Letos poprvé se závod konal v Nových Hodějovicích na nově upraveném prostranství nedaleko moštárny, kde zase poskytl částečné zázemí jiný spolek – zahrádkáři. Po součtu časů mužů a žen si pohár odvezly Staré Hodějovice.

Do Olešníku se zase v sobotu sjely tři desítky družstev mladých hasičů na předposlední letošní dvojboj. Ten je dlouhodobou soutěží v požárním útoku a štafetě. Zvláštností akce v Olešníku je sladká pozornost pořadatelů pro mladé hasiče. Na každého čekala zmrzlina a koláč. Před třetí hodinou už bylo porcí zmrzliny vydáno 650!

Rovné podmínky při požárním útoku zajišťují mládeži mimo jiné i stejná čerpadla. „Mašiny patří okresu. Já je mám ve správě,“ vysvětlil „Vrchní mechanik“ František Čížek z SDH Zliv a dodal, že stroje se vozí na všechny dvojboje. Seriál soutěží vyvrcholí tento víkend. „Finále dvojboje bude v Ohrazeníčku,“ uvedla za pořadatele z okresního sdružení dobrovolných hasičů Dana Šuldová.

Pro olešnické naděje ale letos byla tou poslední už sobotní soutěž. „Nesejdeme se kvůli svatbám,“ poznamenal k finále vedoucí dětí Vladimír Zibura a jedním dechem upozornil, že hasiči dělají celoročně nábor dětí, kterých mají málo.

V Olešníku mohou nabídnout přátelský kolektiv. „Jsme dobrá parta, chodím k hasičům ráda,“ potvrdila Aneta Soukupová. Její kamarádka Radka Lukáčová se hned pochlubila, že v útoku získala v sobotu domácí děvčata ve dvojboji druhé místo a ve štafetě třetí, což je dobrý výsledek. I nastupující generace tak přispěla k letošním oslavám jubilea hasičů. „Letos máme 110 let výročí,“ zmínila členka SDH Olešník Martina Lišková.