Dobrá parta, tak se o dobrovolných hasičích z Dolního Bukovska mluví široko daleko. Potvrzovaly to i desítky gratulantů, kteří se do městyse sjeli v sobotu na velkolepé oslavy 130 let od založení zdejšího sboru.

Chybět nemohl ani starosta okresního a krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Václav Žižka. „Jsou prvotřídní a spolehlivá parta," chválí všechny členy sboru bez rozdílu od zásahové jednotky až po dětské družstvo. „V Bukovsku, když se na něčem domluvíme, mohu se s klidným svědomím na sto procent spolehnout, že všechno bude tak, jak má. Toho si vážím nejvíc," oceňuje Václav Žižka na zdejších hasičích.

Ti se mají letos bezesporu čím chlubit, kromě dlouhé historie mohou být Bukovští právem hrdí i na čerstvý úspěch družstva mládeže, které už tento týden čeká mistrovství České republiky hry Plamen v Sokolově. Tam mladí reprezentanti Jihočeského kraje odjíždí s odhodláním poprat se o dobrý výsledek, ale i s notnou dávkou respektu ze soupeřů.

„Trošku se bojíme, jsme letos jediní nováčci na mistrovství a je tam hodně těžká konkurence," připouští člen soutěžního družstva Pavel Kokeš. „Nejtěžší soupeř bude asi  Měník, to jsou sedminásobní mistři republiky, loni vyhráli podruhé za sebou. Neradi prohrávají, ale porazit se dají.  Jednou jsme se už  s nimi setkali, porazili jsme je na hadicovém kole, to je disciplína, kde se rozpojují a spojují hadice na rychlost," dodává další    z mladých bukovských hasičů Josef Vondra.

K respektu mládež nabádá i starosta sboru Stanislav Klika: „Říkám, že to moc neumí, aby nezpychli," prozrazuje recept, který se mu osvědčil v minulosti u úspěšného družstva žen. Ve skutečnosti si ale Stanislav Klika  výsledků mladých hasičů neobyčejně váží. „Jsem nesmírně pyšný. To, co se vedoucím, Hance Nejedlé      s manželem, podařilo, je moc pěkný kousek. Během pěti let si vychovali dva velice zdatné pomocníky a za tři roky dokázali děcka dostat z místního  turnaje až na vrchol republiky," vyzdvihuje práci svých kolegů.

Celému týmu bude nejen celé Dolní Bukovsko držet palce od středy do pátku. „Podporují nás opravdu všichni," pochvaluje si další ze členů družstva Linda Tomasková a Pavel Kokeš k úspěchu, kterým už postup na republikové mistrovství bezesporu je, dodává: „Tento sport se konečně  víc prosadil,  hasiči byli vždycky  až za fotbalem, ten byl vždycky v popředí, po tomto  úspěchu se to začíná vyrovnávat."
Uznání všech obyvatel Dolního Bukovska si ale zdejší hasiči zasluhují už pěkně dlouhou řádku let.  Nejen díky úspěchům v soutěžích a pořádání  společenských akcí, jako jsou například hasičský bál či Bukovské setkání. Zdejší zásahová jednotka se osvědčila také při nejednom řádění živlů.

„Když pominu povodně, největší zásah v poslední době  jsme měli v osadě Třitim, kde hořela zemědělská usedlost," vybírá starosta sboru asi nejdramatičtější událost posledních let, u které hasiči z Dolního Bukovska hráli podstatnou roli. „Bylo to tam dost komplikované. Jak zjistili vyšetřovatelé, za požárem stály dlouhodobě špatné sousedské vztahy.  My jsme k ohni vyráželi kolem půl šesté ráno. Hořelo pod střechou a hrozilo nebezpečí, že chytí seno a sláma na půdě i sklad dřeva pod tím.  Několik hodin jsme pak všechno vidlemi shazovali dolů.  Bylo obdobné horko jako dneska a když jsme skončili, padali jsme únavou jak mouchy," vypráví velitel sboru Tomáš Pavlásek.

Největší nasazení museli ale členové zásahové jednotky z Dolního Bukovska předvést při povodních v roce 2002. „Převážně jsme zasahovali v Českých Budějovicích, kde jsme se střídali na dvě směny," doplňuje Tomáš Pavlásek.