Občanské sdružení Rozkoš bez rizika bude při příležitosti Světového dne boje proti AIDS zdarma, anonymně a bez objednání provádět testy na HIV ve svém centru v České ulici 20 v Č. Budějovicích, a to 3. prosince od 11 do 18 hodin. Testy tu nabízejí celoročně každé úterý, jsou však zpoplatněny částkou 250 Kč.

Tuto nepříznivou bilanci potvrdila Olga Hynoušová 
z českobudějovického střediska Rozkoše bez rizika (RR), o.s., které si klade za cíl snížení výskytu HIV a dalších pohlavně přenosných infekcí. 
„V roce 2013 máme dva záchyty HIV u našich klientek, což jsou ženy pracující v sexbyznysu," řekla Olga Hynoušová.

Sdružení RR nabízí testování na HIV také pro veřejnost. „Doporučujeme ho všem lidem, kteří vstupují do nového partnerského vztahu nebo mají za sebou rizikový sex," uvedla Olga Hynoušová a dodala, že v loňském roce tak 
v Českých Budějovicích potvrdili vir HIV u jednoho muže z řad veřejnosti.

V rámci Světového dne boje proti AIDS, který připadá na 
1. prosince, provádí sdružení RR testování veřejnosti zdarma, v Českých Budějovicích se uskuteční v úterý.

„Při akcích pro veřejnost bohužel zjišťujeme, že hlavně mladí lidé ztrácí z AIDS, ale 
i z dalších pohlavních infekcí respekt. Často mají náhodné partnery a partnerky, ale kondom nepoužívají. Někdy nás překvapí i neznalost lidí. Dotazy na přenos HIV přes záchodové prkénko nebo názor, že nemoc AIDS je už dnes vyléčitelná, nejsou výjimkou", uvedla terénní pracovnice RR Simona Zatloukalová. Testování má ale smysl až po tříměsíční době od rizikového chování.

Všeobecná zdravotní pojišťovna eviduje v České republice za loňský rok 1181 lidí nakažených virem HIV,  nejvíce v Praze, na jižní Moravě a ve středních Čechách. V jihočeském regionu to bylo 49 infikovaných.

Svým pacientům bude VZP od nového roku hradit moderní lék, který vyrábí americká společnost podle patentu českého chemika Antonína Holého. Ani tento lék však nedokáže zcela vyléčit infekci HIV a i při jeho užívání stále hrozí riziko přenosu HIV na jiné osoby pohlavním stykem nebo krví.