Do slovinského Mariboru se na zkušenou, která měla podobu odborné stáže, vydalo v uplynulém školním roce 26 žáků Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické z Českých Budějovic (SPŠSE). Vyzkoušeli si třeba programování CNC strojů nebo práci s laserovou řezačkou.

Díky programu ERASMUS+ mohli účastníci ověřit své znalosti a dovednosti získané ve školních lavicích a vyzkoušet si je na „ostro“ v několika podnicích v Mariboru a jeho okolí.

Jednou z vybraných firem byla i mezinárodní společnost TAM, která vyrábí autobusy a dodává je do celého světa. Pracovní náplň elektrotechniků umístěných do této firmy spočívala především v instalaci světel, kamer, senzorů a reproduktorů, dále také v celkové kabelové montáži autobusů. Účastníci studující obor strojírenství měli příležitost vyzkoušet programování a obsluhu CNC strojů, doplněnou o práci s dalšími stroji jako jsou plazmová a laserová řezačka, frézka či pásová pila.

Během dvoutýdenního pracovního programu zbylo dostatek času i na zábavu a poznávání kulturních a přírodních krás Slovinska. Orientaci a pohyb ve městě usnadnila stážistům komentovaná prohlídka Mariboru, zakončená návštěvou Národního Muzea. Společné zdolání kopce Pohorje, návštěva bowlingu, večery strávené se stážisty z jiných zemí, závody v motokárách nebo výlet do hlavního města Lublaně. To je jen zlomek zážitků, které si účastníci přivezli ze zahraniční stáže.

Studenti obstáli podle svého dozoru na výbornou. Ve Slovinsku ocenili především jejich slušnost, pracovitost, teoretické a praktické znalosti i nejlepší angličtinu ze všech mezinárodních skupin.

Pochvalu přijali účastníci s úsměvem na tváři a jeden z nich, Adam Mikeš, ještě dodal: „Jsem velice vděčný za možnost vycestovat a získat nové zkušenosti, poznat jinou kulturu a zlepšit své jazykové dovednosti. Díky projektu jsem se seznámil s novými lidmi, naučil jsem se být více samostatný a více si věřím. Rád bych proto všem vzkázal jediné, pokud máte možnost vyjet na zahraniční stáž, neváhejte a jděte do toho!“

Tereza Maříková, SPŠSE Č. Budějovice