Hned třikrát vystoupali na bednu studenti z Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy automobilní a technické v Českých Budějovicích. Ti se na začátku dubna v Kosmonosích na Mladoboleslavsku účastnili 29. ročníku celostátního finále soutěže Autoopravář junior. Domů si odvezli zlato, stříbro i bronz.

Tři dny mezi sebou testovali studenti třetích ročníků všech koutů republiky v Servisním tréninkovém centru Škoda Auto v Kosmonosích svoje dovednosti a znalosti, aby mezi sebou našli nejlepšího automechanika, karosáře, autolakýrníka a autotronika. Celkem se do soutěže v průběhu roku zapojilo víc než 4500 žáků. Do finále jich postoupilo 69.

Štěpán Formánek se účastnil soutěže v kategorii Automechanik. Soutěž vyhrál.Štěpán Formánek se účastnil soutěže v kategorii Automechanik. Soutěž vyhrál.Zdroj: Se svolením Integrované střední školy automobilní Brno

Nejlepší automechanik je právě z Českých Budějovic. Stal se jím 17letý Štěpán Formánek. „Soutěž jsem si moc užil. Byla to zábava,“ vzpomínal na klání. O co víc cennější byl výsledek, protože se na druhém místě umístil jeho kamarád a spolužák Michal Sezemský. „Soutěž se skládala ze tří částí. V té praktické jsme dělali opravu rozvodů, geometrii, seřízení světlometů, výměnu brzd,“ přiblížil.

Druhá část byla poznávací. Třetí částí byl test. „Měli jsme asi hodinu na samostudium a pak jsme z toho psali test,“ vyprávěl Michal Sezemský.

Štěpán Formánek se účastnil soutěže v kategorii Automechanik. Soutěž vyhrál.Štěpán Formánek se účastnil soutěže v kategorii Automechanik. Soutěž vyhrál.Zdroj: Se svolením Integrované střední školy automobilní Brno

Pomyslný tripl budějovické střední školy dovršil Filip Francek, který v kategorii Autotronik obsadil třetí místo. „Soutěž mě bavila. Byl jsem rád, že jsem se ji mohl účastnit a reprezentovat školu,“ komentoval svou účast. Kromě testu a poznávačky musel i on absolvovat praktickou část. „Byl jsem zaměřený na diagnostiku toho vozu, byla tam kontrola systémů klimatizace, plnění klimatizace, seřizování asistentů řidiče, kontrola čelní kamery nebo měření na vznětové a zážehové motorů,“ jmenoval některé z úkonů.

On i jeho spolužáci získali díky svým umístěním nespočet cen, ať už se jednalo různá školení, elektroniku, pneumatiky nebo automobil a diagnostiku, které bude sloužit k výuce. Výherce Štěpána čeká projížďka se závodním jezdcem týmu Škoda Motorsport ve speciálu Škoda Fabia R5, nebo několikadenní návštěva švédské automobilky Scania. Letos se díky svému vítězství bude také účastnit vyhlášení prestižní přehlídky České ručičky, jež se uskuteční na podzim v Brně.

Na začátku dubna se v Kosmonosích na Mladoboleslavsku uskutečnil 29. ročník celostátního finále soutěže Autoopravář junior. Studenti z budějovické Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy automobilní a technické domů přivezli zlato, stříbro i bronz.Na začátku dubna se v Kosmonosích na Mladoboleslavsku uskutečnil 29. ročník celostátního finále soutěže Autoopravář junior. Studenti z budějovické Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy automobilní a technické domů přivezli zlato, stříbro i bronz.Zdroj: Se svolením Integrované střední školy automobilní Brno

Radost z jejich úspěchů měl nejen vedoucí odborného výcviku a praxe Jan Spurný, ale také ředitel školy Jan Šindelář. „Nejenže máme dobré žáky, kteří se chtějí něco naučit, ale co je pro mě možná ještě důležitější, že máme dobré učitele, kteří chtějí ty žáky něco naučit. Bez toho škola nemůže fungovat. Školu nedělá ředitel. Ten dělá image, shání peníze. Školu dělají učitelé a žáci,“ uzavřel povídání.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube