„Byla nám doručena žádost podle paragrafu 33, čili žádost o souhlas soudu s výkonem podnikatelské činnosti a tím, že tedy dotyčný bude pro tyto účely zletilý," potvrdil pověřený místopředseda okresního soudu Miroslav Jurman.

Podle něj žádost podal chlapec ve věku poměrně blízkém normální zletilosti. Bližší informace o žadateli ale říct nemohl. „Žádost budou posuzovat kolegové na opatrovnickém úseku. Nejdůležitějším hlediskem bude zjišťování, zda se nejedná o unáhlenou ideu či lehkovážné rozhodnutí z hodiny na hodinu. Žadatelé musejí prokázat dlouhodobější záměr," řekl Miroslav Jurman našemu Deníku. Rozhodnutí se žadatel dozví do několika měsíců.

Přesný obor žadatele soud nezveřejnil, ale týká se výpočetní techniky. V oboru informačních technologií si přivydělával už před dosažením plnoletosti například i Ondřej Hlavatý, který loni maturoval na českobudějovickém Gymnáziu J. V. Jirsíka a nyní studuje 
v Praze Matematicko–fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Programoval webové stránky. „Měl jsem dohodu o provedení práce a když mi bylo osmnáct, vyřídil jsem si živnosťák," říká dnes osmnáctiletý vysokoškolák, který se však teď ke své práci kvůli studiu vůbec nedostane. 

Mladí nemají z podnikání velké obavy

První případ, kdy mladík z Českobudějovicka žádá o zplnoletnění, aby mohl podnikat, nemusí být podle odborníků zanedlouho ničím neobvyklým. Především v oblasti informačních technologií se to již na základních a středních školách jenom hemží šikovnými a ambiciózními žáky, kteří se netají plány založit si brzy vlastní firmu.

Podle Lenky Vohradníkové, ředitelky českobudějovické oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory, nejsou případy, kdy se do podnikání pouštějí velmi mladí lidé, nijak výjimečné. „Mívám ve schránce přibližně pět mailů denně, ve kterých se pisatelé ptají, co je potřeba zařídit, pokud začínají podnikat. Z kontextu lze odhadnout, že asi třicet procent tazatelů patří mezi velmi mladé začínající podnikatele," míní Lenka Vohradníková.

Zároveň ale podotýká, že jen málokdo z těchto nováčků vstupuje do komory. „Je to škoda, na vině je zřejmě malé povědomí o tom, co vše Jihočeská hospodářská komora nabízí a v čem může podnikatelům pomoct," myslí si šéfka kanceláře.

Sama před čerstvými absolventy škol, kteří se hned vrhnou do podnikání, smeká. 
„V dnešní době jsou lidé většinou spíš opatrní, vážím si proto takových mladých lidí, že najdou odvahu, a to leckdy i přesto, že nemají finanční zázemí a do začátku si musí peníze půjčit," říká Lenka Vohradníková.

Na druhou stranu ale také varuje před riziky, která mohou především mladým podnikatelům zkřížit plány. „Důležitou roli hrají hlavně lidé v jejich okolí, partneři, se kterými tito nováčci jednají. Zrádná může být v takových případech přílišná naivita a důvěřivost," upozorňuje.