„Od začátku roku se cena mléčných výrobků, především másla, zvýšila o třicet až čtyřicet procent,“ popsal situaci v obchodech společnosti Ahold ředitel komunikace Libor Kytýr. „Bohužel do budoucna nemůžeme vyloučit případné další zvýšení cen mléčných výrobků z důvodu vysokého tlaku na dodavatelské ceny,“ doplnil Kytýr.


Obdobně jsou na tom v Ternu v Č. Budějovicích. „Zdražení od dodavatelů přišlo ve dvou vlnách, v srpnu a v září. Další čekáme od října,“ uvedla nákupčí Renata Podlahová.


Na mléko a máslo navázaly tvrdé sýry, ale například cenu 30% cihly Madeta pro Terno zatím drží. Máslo šlo však nahoru o celkem 7,90 koruny. Nyní stojí Jihočeské máslo v balení 250 gramů už 38,90 koruny. „Teď se nejvíce zvedají trvanlivá mléka s jedním a půl procentem tuku. Bývala v akcích do deseti korun za litr, teď jsou ceny o tři, čtyři koruny vyšší,“ zmínila Podlahová.


Cestu zemědělských cen vzhůru zahájilo v létě obilí, které za sebou táhne i další produkci v oboru. Hodnota litru mléka se zvyšuje v posledních týdnech o desítky haléřů za litr.


V Madetě nyní dostává Mlékařské družstvo Jih 8,70 koruny za litr mléka. „V srpnu to bylo osm korun a třicet haléřů,“ uvedl včera ke zvýšení výkupních cen o 40 haléřů za poslední dobu Zdeněk Houška z Mlékařského družstva Jih.


V Německu, kam sdružení mlékaři dodávají 30% produkce mléka, se už podle Houšky platí v přepočtu 10,37 koruny za litr, o korunu více než v srpnu. „Ceny se tvoří v rámci Evropské unie. Po mléce je velká poptávka v Německu i v ostatních státech unie,“ zdůraznil Houška. Ve zvýšené míře například pokračuje i vývoz sušeného mléka do Asie.


Houška dodal, že mlékaři počítají s tím, že by cenový rozdíl mezi německou a českou výkupní cenou měl zůstat a být asi na úrovni 40 haléřů. „Český trh není schopen absorbovat takový růst ceny,“ poznamenal k možnostem českého nakupujícího představitel jihočeských mlékařů.


Přesto české ceny nezadržitelně rostou. „Půjde nahoru všechno. Něco nepatrně, něco více,“ konstatoval včera generální ředitel Madety, a. s., Milan Teplý. „Zatím nevíme, jaké budou požadavky zemědělců. Pokud budou chtít za mléko deset korun a padesát haléřů, může se stát, že kostka másla bude stát padesát korun,“ rezignovaně prohlásil šéf Madety. Máslo prodělalo největší skok podle Teplého proto, že bylo dříve prodáváno pod výrobními náklady.
Madeta je přitom s výkupní cenou na špici českých mlékáren, protože na ni nejvíce tlačí výkupní ceny německá konkurence.


„Náklady v prvovýrobě rostou,“ připomněl důvod zvyšování zemědělských cen Houška a upozornil i na to, že v zemědělství jsou platy o pět až šest tisíc korun pod celostátním průměrem.


„Trh to musí absorbovat. Politika musí jít stranou. Bude to znamenat vyšší ceny pro spotřebitele. Promítne se to až do cen řetězců, ale jejich marže a marže zpracovatelů jsou mnohem vyšší než naše,“ řekl Houška.