Stal se jí jediný zástupce treskovitých, který žije ve sladkých vodách – mník jednovousý. „Patří u nás k ohroženým druhům,“ napsal linecký list OÖN. „Karl Wögerbauer, prezident hornorakouského rybářského svazu, vidí příčinu ve vlastních řadách. Mníka prý rybáři skoro vymýtili, protože se obávali, že decimuje potěr.“

Od doby, kdy je mník alespoň po určitý čas hájen, se jeho stavy podle OÖN trochu zvedly. Žije v chladných, rychle tekoucích vodách. „Je pokládán za indikátor kvality vody,“ poznamenává deník. Vyskytuje se především v hallstattském jezeře a v řekách Solné komory, především v Traunu a dolním toku Steyru. Je pokládán za chutnou rybu, jeho játra jsou podle listu delikasní. Bývá až 50 cm dlouhý a tři kilogramy těžký. V zimě vyráží ke tření proti proudu, přehrady jsou mu nezdolatelnou překážkou. Na háček se chytí jen v noci. Rybáři proto věší na prut zvoneček, který mníka při zakousnutí se prozradí.

V těhotenství hájeny

3000 eur náhrady škody vysoudila hornorakouská Zaměstnanecká komora mladé ženě, kterou zaměstnavatel propustil ve zkušební době, protože byla těhotná. O případu informovaly OÖN.

Uvedly, že žena byla tři týdny zaměstnána jako prodavačka v pekařství v Paschingu, když svého zaměstnavatele informovala, že čeká dítě. Řádně mu také předala lékařské potvrzení. Podnikatel ji nato poslal domů s tímže je mu líto, ale že si ji nemůže v práci nechat, přestože by byla velmi šikovnou spolupracovnicí.

Žena se obrátila na Zaměstnaneckou komoru, která jí neprodleně poskytla zdarma právní zastoupení a začala se za ni soudit, protože rozvázání pracovní smlouvy během zkušební doby jen z důvodu těhotenství je nepřípustné a diskriminační.
Mladá paní tak jako tak už nechtěla u této firmy pracovat, proto Zaměstnanecká komora žalovala na odškodnění. „Nakonec došlo k soudnímu vyrovnání,“ píší OÖN. „Matka dostala 3000 eur náhrady hmotné škody a za utrpěnou osobnostní újmu.“