Ta vyhledává slovenské módní návrhářky pro českobudějovické oslavy slovenské kultury už po sedmé. Pro letošní přehlídku s názvem „Viva alternativa" vybrala slovenskou návrhářku Andreu Vonkomerovou.

Martina Mládková své první setkání s ní vzpomíná: „Narazila jsem na ni v La Novesta Gallery, v jejich showroomu 
v Praze. Novesta je slovenská značka z Partyzánského, která v současnosti prožívá velkou obrodu a která se v Českých Budějovicích letos také představí. Dříve vyráběli jen černé a zelené holiny, ale od doby, kdy spolupracují s mladými návrháři vyrábí krásné různobarevné gumáky i tenisky."

Andrea Vonkomerová se představí dvěma kolekcemi, „Oversize", v druhé kolekci kterou na přehlídce představí, „Basic Shapes" vychází 
z úpletů v základních geometrických tvarech, kolekce je velmi variabilní, takže lze topy obléci i jako sukně. Ve své tvorbě se návrhářka často inspiruje tetováním, akupunkturou a piercingem.

V Domě umění uvidíme také modely Zuzany Labudové, které tvoří pod značkou Jaxi Taxi. Představí kolekci „Ano a ne", v níž  dává do kontrastu elegantní klasické střihy se vzory, které se k těmto liniím zdánlivě nehodí – komiksové postavy, všívaný krejčovský metr, trikolóra. Modelky obuje do gumové obuvi již zmíněná Novesta Partyzánské.

Českou stranu zastoupí na přehlídce Silvie Urbancová – Si s kolekcí „Back to black", Katy Yaksha  a její „Numbers". O veselejší barvy v jinak poněkud chmurnější přehlídce, ve které bude dominovat černá barva, postarají Yelly Belly a jejich „Od Šumavy k Tatrám".

Přibližně třicetiminutovou akci hudebně podpoří sourozenecké DJ-duo Toy Brodhers a doplněno bude i o videoprojekci. Už v 15 hodin začne Design viva market slovenských a českých návrhářů a designérů s workshopem Evy Matuchové, která tvoří pod značkou EFKA.

Slavnostního zahájení v úterý v 19 hodin ve třetím patře Domu umění se zúčastní i velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss a ředitel Slovenského institutu v Praze Vladimír Valovič.

DOLEŽALOVÁ RADKA