Ta z výběrového řízení vyšla vítězně s nejnižší nabídkovou cenou 408 milionů korun bez daně, ale byla vyřazena. Jak jsme dříve informovali, uchazeči o dostavbu letiště se v kvalifikačním kole prokazovali referencemi o zakázkách pro subdodavatele radionavigační technologie. Bývalý náměstek hejtmana Jaromír Slíva uvedl, že reference Hochtiefu kraj prověřoval ve spolupráci se slovenským Ministerstvem obrany. Ukázalo se, že společnost se prokazovala pracemi provedenými před požadovanou dobou.


Radní Jiří Švec (PRO JIŽNÍ ČECHY) odpovědný za dopravu je přesvědčen o správnosti vyloučení Hochtiefu. „Podle informací, které mám, je z naší strany vše v pořádku. Tento postup kraj řešil se dvěma právními společnostmi,“ připomíná Jiří Švec.

O pár měsíců se tedy oddálí 18měsíční etapa modernizace letiště, která umožní následnou certifikaci pro veřejný mezinárodní provoz. Hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) konstatovala, že u zakázek tohoto charakteru jde o běžnou záležitost. „Na vydání rozhodnutí má úřad 60 dnů. Pokud potvrdí, že kraj nepochybil, podepíšeme smlouvu se společnostmi Geosan Group a Habau CZ za 418 milionů,“ přiblížila Ivana Stráská.

Zakázku vyšetřuje i policie kvůli podezření, že soutěž nebyla vypsána v souladu se zákonem. Jihočeský kraj tvrdí, že výběrové řízení bylo zcela transparentní.

Jihočeské letiště v Plané u Č. Budějovic- plocha téměř 300 hektarů
- 120 budov – některé využívá letiště, ostatní jsou
 pronajímány
- 2006 skončil vojenský provoz,
 dohoda města s krajem
 o společném financování
 provozu letiště
- 2009 – zahájení rekonstrukce
- 2011 – Evropská komise
 zamítla schválený téměř
 miliardový projekt modernizace