Zdejší lodní doprava je legrační, letní kino by mělo v Háječku zůstat a proti Jižní spojce neprotestuji, i když u Malého jezu bydlím. Tak reaguje na události uplynulého roku v krajském městě kuchař a bývalý zastupitel Petr Stupka. „Pomohlo nám alespoň propojení okruhů. Mám vždy radost, když tudy jedu,“ říká.

Právě skončil rok 2011. Co pro vás osobně bylo nejdůležitější událostí?
Pro mě je rok co rok nejdůležitější, že na jaře kvetou stromy, že po nich létají včely a že to všechno funguje. Jen tolik nerostly houby na místech, kam rád chodím, ale to bych nepovažoval za katastrofu. Dobrá zpráva je, že planeta žije a dýchá s námi.

Bydlíte v Havlíčkově kolonii a jedna z věcí, o kterých se loni v Budějovicích hodně mluvilo, bylo uzavření Modrého mostu. Co si o tom myslíte?
To se mě opravdu dotklo, protože v době, kdy se Modrý most zprovozňoval, jsem seděl v zastupitelstvu. Tehdy jsem byl pro to, aby byl průjezdný jednostranně. Když se pak otevřel oboustranně, vůbec to nevadilo. Naopak všem z Havlindy to usnadnilo dopravu. Když si člověk na výjezd zvykl, uzavření bylo najednou tvrdé. A myslím, že i ti, kteří nejdřív chtěli most zavřený, najednou uznávali, že přece jenom Havlinda dýchala lépe.

Dopravě přitížily i nové semafory u Sconta a na Dlouhé louce.
Já to tak nevnímám. V určitých denních dobách je město stejně téměř neprůjezdné, takže nějaký semafor navíc to neovlivní. Dokud nebude vyřešený obchvat, tak je jedno, jestli přibude ještě patnáct semaforů.

S dopravou souvisí i to, že se rozhořela velká debata okolo Jižní spojky a silnice u Malého jezu. Vy byste byl pro?
Já tam přímo bydlím, koukám na ty petice, ale řeknu svůj názor docela jednoduše: proti Jižní spojce vůbec nejsem. Dnes se cesta dá udělat tak, aby byla odhlučněná, takže si nemyslím, že by to zásadně narušilo klid. Samozřejmě chápu, že ten, komu bude jezdit pod okny víc aut, protestuje, ale na druhou stranu, když nebudou jezdit pod jeho okny, tak musí pod jinými. Když se dohodneme, že v Budějovicích úplně přestaneme jezdit auty a budeme používat MHD a kola, tak budou spokojeni všichni, ale momentálně to asi nejde řešit jinak než plánovat nové cesty.

Pomohlo nám alespoň propojení okruhů?
To je přesně ten příklad. Tam to sice bylo trochu v zemi nikoho, ale dopravě to podle mého názoru obrovsky pomohlo. Vítám to a mám vždycky radost, když tudy jedu. Navíc je to i hezky udělané.

Před půlrokem se úplně změnil systém MHD. Pocítil jste to?

Já městskou hromadnou dopravu téměř nevyužívám. Pokud nemusím něco převážet, jezdím zásadně na kole. Přiznám se, že vůbec nevím, jak městská jezdí. Nicméně jsem zaznamenal odezvu od ostatních, že se po změně zlepšila.

Když tedy jezdíte hlavně na kole, tak jaká je v Budějovicích situace pro cyklisty?
Nejradši bych řekl no comment, protože to jsou směšné záležitosti. Například kousíček trasy po nábřeží je pro cyklisty, ale pak už nic nepokračuje. Je tu hodně řečí, hodně gest, víc dopravních značek, ale málo komfortu pro cyklisty. Ale zase to nechci házet do jednoho koše, z Havlindy se dá docela elegantně dojet podél řeky až do Čtyráku nebo na Hlubokou.

Kde konkrétně vám nejvíc chybí cyklostezka?
Vždy je problém v centru. Udělala se třeba nová Lannovka, ale pro cyklisty je tam jen ten výkřik kolem Prioru a nic víc. To mi hlava nebere.

V Budějovicích máme od jara ale i nový dopravní prostředek. Začaly jezdit lodě.
Já jsem se na to upřímně těšil, ale zatím jsem si jenom všiml, že loď je malinká a okolo je menší ruch, než jsem čekal. Ale třeba se to jednou zlepší, myslím, že projekt Voda a město je dobrý. Splavnění Vltavy dnes patří ke kulturní krajině a vodní turistika by byla fajn, když se dopracuje. Zatím je ale lodní doprava tady docela legrační.

Loni poprvé nehrálo letní kino v Háječku. Chybí vám?
Abych pravdu řekl, osobně mi příliš nechybí, ale myslím, že do města patří a mělo by se tam udržet. Háječek je krásné území uprostřed města, kam letní kino sedí. Byla by škoda ho zrušit a navíc dneska se takovéhle letní amfiteátry mohou využívat také na koncerty.

Radnice začala hledat městského architekta. Potřebuje ho?
Myslím si, že jestli řeší městskou urbanistiku jeden člověk, tak to není dobré. Vždycky by to měla být dohoda více hlav, týmu. I když je naše město historicky cenné, mělo by žít a potřebuje nějaké úpravy. Takže například k tomu, jestli se má na Mariánském náměstí něco dostavovat, by měla existovat široká diskuse. Mně osobně by se tam líbila městská tržnice. Vzadu by se vytvořil parkovací dům a část by byla zastřešená jako tržnice. To by bylo parádní.

Řešilo se také, jak naložit s kulturním domem Slavie. Co tam by se vám líbilo?
Já jsem v Armáďáku dokonce pracoval jako provozní, takže znám ten dům skrz naskrz a je nádherný. Myslím, že by si měl zachovat charakter spolkového společenského domu. Nahrává tomu i to, že je hned vedle divadla. Diskuse o tom, že by tam byla opera, je ale sporná. Myšlenka sice nádherná, ale problémem by mohl být provoz. Nevím, jestli jsme taková kulturní metropole, abychom měli budovu opery. Potřebovali bychom dohodu. Někdo chce Rejnoka a někdo operu v Armáďáku, takže by bylo dobré tyto plány dát dohromady a najít jedno řešení. Jsem ale jenom pro to, aby se Slavie rozvíjela, protože když stavba ožije, zkrásní.

A co by mohlo vzniknout v bývalých kasárnách, kde se začalo bourat?
Já jsem všemi deseti pro to, aby se ten obrovský areál změnil v kulturně parkové, společenské a nákupní centrum pro sídliště kolem. Je to místo, kde se město může ještě rozvíjet. Věřím, že tam může být moderní centrum Budějovic.

Pan Pouzar tam staví stadion. Myslíte, že ten potřebujeme?
Jde zase o to, co jsem říkal před chvílí o kultuře. Bylo by lepší nedělat gesta, ale dohodnout se, jenže to české furiantství v nás asi je. Já bych mu moc přál, aby jeho projekt vyšel, ale pravdou je, že jednu arénu už máme, tak nevím, jestli má cenu budovat další.

Jak se vám líbí přestavba hotelu Gomel?
Líbí a důležité je i to, že se upravuje vnitřek. Dostalo to nový kabát zvenčí a Budějčáci potřebují i místo, kam mohou zajít do restaurace.

Trochu jiný vzhled dostala i Černá věž, když na ní visela obrovská moucha. Všiml jste si jí?
Nejen mouchy, všiml jsem si i koňů na Sokolském ostrově a dalších soch. Myslím, že to je jedna z věcí, které by mohlo město víc propagovat. Budějovice mají sice krásné historické centrum, ale to je asi tak všechno. Jediný zážitek, jaký tu turista má, je výstup na Černou věž, takže kdyby umění ve městě bylo tradicí, bylo by to dobře. Něco by mohlo zůstat i na trvalo.

Loni byla Českou Miss zvolena dívka z Budějovic. Potěšilo vás, že tu máme nejkrásnější ženu?
Určitě, vnímal jsem to víc než některou politiku. Jakmile jsem zaslechl, že řekla: My, Jihočeši, stala se mojí favoritkou. Jsem patriot, tak mě to moc potěšilo. Navíc myslím, že nejde jen o ni, na jihu Čech je spousta krásných žen.

A co sportovní úspěchy? Jihostroj potřetí získal titul.
Jihostroj je pro mě stálice na volejbalovém nebi. I když já se svými 160 centimetry mohu hrát volejbal tak akorát teoreticky, fandím jim.

Loňský rok byl na řadě míst ve znamení Rožmberků. Jak se vám líbil projekt Rožmberský rok?
Skvělý nápad, konečně něco, co trochu přesáhlo úroveň jednotlivých měst a obcí. Šlo to napříč, mnoho lidí si propojilo rybníky s Rožmberky a podobně. Já sám jsem dělal dost akcí, vařil ve stylu pánů z Růže, takže tomu fandím. Doufám, že budeme z našeho dědictví dávat na odiv i další klenoty.

Proměnily se nám adventní trhy. Poprvé byly větší a delší.
Konečně! Tleskám, už dlouho jsem při různých příležitostech vykřikoval, že na tak krásném náměstí nemůže být turecké tržiště s všelikými prapodivnými stavbami. Naštěstí jsme se dočkali pěkných stánků a naplnila se část mého snu – krásný program, výborný punč. Myslím, že to s povděkem kvitovala i většina Budějčáků.

Sledoval jste dění kolem náměstka Podholy, který byl obviněn z ovlivňování dotací?

Skoro ne, takže k tomu nechci nic říkat. Chápu ale to, že jestli někdo něco má a druhý nemá, tak ten, co nemá, místo toho, aby fandil tomu, co má, tak začne vymýšlet něco, aby měl on a neměl ten druhý.

Co říkáte návratu tajemníka Řeřábka po roce na radnici?
To jsou tedy otázky. Já jsem zažil to, když došlo ke konfliktu, ale i když se znám dobře s některými lidmi, tam nevím. Polemizovat můžeme jen o tom, jestli je dobré, aby se někdo vracel do funkce, ze které byl vykázán.

Mnoho lidí šokovala kauza paralympioničky Fesslové, která byla obviněna z řady podvodů. Jaká byla vaše reakce?
Mrzelo mě to, zvlášť když je to s tím akcentem postižených. Udělalo to medvědí službu handicapovaným. Bohužel je to tak, že jsme lidé čestní, čestnější, ale také méně čestní. Patří to k životu.

Sledoval jste také soud s policisty, kteří měli zasahovat u manželů Malhockých?

Vůbec ne. Ten tragický případ mě zasáhl, ale jinak jsem se nezajímal o další spekulace a povídačky. Bohužel už se to stalo a nic to nevrátí.

Nepříjemné věci byly i na univerzitě. Řešilo se tam opisování odborných prací.
Tomu se nedivím. Víc než deset let jsem pracoval na střední škole a vím, jak děti už ze základní školy byly vycvičené v opisování. Nepřekvapuje mě, že se opisuje nejenom na základní škole, střední škole, ale i na vysoké. Je to ale věc každého jedince a cti, jestli systémově někdo zklamal, to vůbec nechci soudit.

Mnoho lidí nás bohužel také opustilo. Vy jste osobně znal Pavla Anděla Pokorného.
Ano, když jsem se dozvěděl o jeho smrti, šel jsem kolem řeky a zpíval si písničky Minnesengrů, protože to prostě byl kamarád. My se znali ještě z čundrů , tak jsem prožil jeden smutný večer.

Co byste na závěr popřál Budějovicím do nového roku?
Aby zase kvetly stromy, aby město bylo čistější a upravenější, aby krásnělo a aby se nám tady společně dobře dýchalo. A hlavně bych nám přál, abychom byli hrdí na to, že jsme v Budějovicích, protože je to krásné město.

Petr Stupka se narodil 29. května 1956 v Českých Budějovicích. Nejvíc ho jako kuchaře proslavil televizní pořad Prima vařečka. V letech 1971–73 se vyučil kuchařem, poté absolvoval Střední hotelovou školu v Mariánských Lázních. Do roku 1993 pracoval u podniku Hotely a restaurace v Českých Budějovicích. Téměř deset let působil na budějovické Integrované škole cestovního ruchu. Nemá žádné oblíbené jídlo, jí vše, nejraději čerstvý chléb s máslem. Je ženatý, má dcery Živanu (23) a Terezu (21). Jeho manželka pracovala dlouhá léta v Jihočeském divadle. Jeho životní kréd zní: Nikdy není pozdě začít znovu.