Proti rozhodnutí kraje se nedá odvolat, ve čtvrtek v podvečer jej obdržel také spoluvlastník Pavel Bratránek. „Těžko se s tím bojuje, ale určitě se nevzdáme. Chceme se dále soudně bránit,“ upozornil jeden z bratrů.

ZA ODŠKODNĚNÍ DÍLNU NEPOSTAVÍ

Na místě podnikají již 21 let a nehodlají se jednoduše smířit se "znárodněním". „Za pět milionů, které nám možná chtějí dát, si asi novou dílnu jinde nepostavíme,“ odhaduje. Dle jeho slov to mohlo dopadnout mnohem nešťastněji.

„Ještě to není tak strašné. Vždyť komunisté měli v padesátých letech jiné praktiky, nikdo nás ještě nezabil. Teď nám dají nějaké drobné, a ještě nás nechají v klidu žít,“ zavtipkoval. „Už jim to patří, tak se budu snažit o jejich majetek slušně postarat a nezašpinit jim ho,“ dodal, že na budoucnosti či případné stěhování zatím ani nemyslí.

VYVLASTNĚNÍ NENÍ KRÁDEŽ

Jak sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl díky rozhodnutí už pozemky patří státu a lze na nich v horizontu měsíců stavět zbytek dálnice D3 o délce asi 400 metrů. „Vyvlastnění není krádež nebo odnětí pozemků, je to výkup bez souhlasu majitele. Samozřejmě dostanou za svůj pozemek peníze, které odpovídají znaleckému posudku," upozornil mluvčí.

První kopnutí do země se nepodaří okamžitě. „Máme pozemek a stavební povolení, ale bude nám trvat odhadem čtyři až pět měsíců, které potřebujeme na stavbu, tak aby se mohlo jezdit plnohodnotnou dálnicí bez omezení," uzavřel Rýdl.

ŘSD požádalo o vyvlastnění v roce 2019. Navrhovalo odškodnění již několikrát ve výši od 10 do 20 milionů, na to vlastníci ani jednou nepřistoupili, dokonce toto tvrzení označili za lživé. Ministerstvo dopravy loni také zrušilo zamítavý verdikt krajského úřadu k žádosti o vyvlastnění, krajský úřad tak věc řešil opakovaně. Bratři Bratránkovi od začátku považují vyvlastnění za nezákonné. Stát jim podle jejich slov hatí podnikání, vydal nezákonně stavební povolení a nechce zaplatit jejich újmu.