Tak dopadla početná skupina Mongolů, které na jih Čech zcela legálně dovezla, ale pak nechala na holičkách pracovní agentura.

V českobudějovické slévárně, kde pracovali, pro ně od počátku týdne nemají uplatnění a vzápětí museli opustit i ubytovnu. Noc strávili alespoň na židlích v azylovém domě a po zveřejnění případu v České televizi se začali ozývat i lidé, kteří jsou ochotni nešťastníkům ze svízelné situace pomoct. „Kontaktovala nás firma, která může cizincům poskytnout ubytování, jedno zemědělské družstvo se nabídlo, že by několik lidí zaměstnalo, máme nabídku na pronájem bytu, schází se i nějaké šatstvo a peníze,“ pochvaluje si odezvu Irina Mečířová z českobudějovického Multikulturního centra.

„Ani jsme nevěděli, že pro nás není práce, nikdo nám nic nevysvětlil, hrozná situace. Dneska je to naštěstí lepší,“ říká jeden z Mongolů, který si již v Čechách na pracovní smlouvu vydělává půl roku.

Podobných situací, kdy dělníci ze zahraničí kvůli krizi přijdou o práci a těžko nějakou bez kvalifikace a jazykových znalostí seženou, bude bohužel podle zástupce ředitele českobudějovického úřadu práce Vladimíra Brablece zřejmě nyní přibývat.

Shoda špatných náhod a o nic lepší legislativy dostala podle sociálního pracovníka Městské charity v Českých Budějovicích Františka Kaiseršota desítky Mongolů do velmi svízelné situace.

Dosud jim pracovní agentura zprostředkovávala práci ve slévárně a nocleh v nedaleké ubytovně. V okamžiku, kdy vinou krize výrobce o pracovní sílu ztratil zájem, se k nim otočila zády, třebaže je to právě ona, která se o tyto lidi má postarat. Ti zatím čekají na výplatu za prosinec i písemnou výpověď.

Naštěstí pro cizince stále i na jihu Čech existují vstřícní lidé. Například dřevařská společnost Linea Home přispěchala do ubytovny na Okružní ulici, kde dosud Mongolové žili, s nabídkou ubytování. Irině Mečířové z Multikulturního centra se na mobilní číslo 724 251 639 ozývají i jednotlivci, kteří by rádi byli v řešení situace prospěšní.

„Je škoda, že se musí udělat velký humbuk, aby se situace nějak řešila,“ míní Kaiseršot. „Díky novinářům si nás už někdo všímá. Původně nás nechali bez pomoci a bez rady, opravdu jsme nevěděli, co dělat, navíc se česky nedomluvíme, pracovní agentura se nám neozvala, až teď se začala starat“ líčí prostřednictvím překladatelky nešťastní cizinci situaci, ve které se ocitli.

Z nejhoršího jim pomohl azylový Dům svatého Pavla a Diecézní charita. Pracovníci Multikulturního centra se obrátili i na úřad práce, kde dostali k dispozici nabídku vhodných volných pracovních míst.

„Jestli najdou uplatnění, se nedá odhadnout. Z hlediska pracovního povolení je vše v pořádku, ale překážkou může být jazyková bariéra. „Loni jsme se snažili najít práci pro azylanta z Afriky, jenž se domluví akorát anglicky a ukázalo se to být obrovským problémem, dosud je v evidenci,“ uvádí neveselý příklad zástupce ředitele Úřadu práce v Českých Budějovicích Vladimír Brablec.

Podle něj není postupu slévárny, která vypověděla v případě mongolských dělníků obchodní smlouvu agentuře, co vytknout. „Ta je povinna se o své lidi postarat, měla by nám také nahlásit skončení pracovního poměru, což zatím neučinila,“ podotýká.

Lze předpokládat, že bez práce skončí v regionu více cizinců bez kvalifikace, kterých se firmy budou zřejmě zbavovat jako prvních. Sled událostí pak v takových případech může dospět až ke správnímu vyhoštění.

Lidí bez práce je o něco více

Konec sezónních prací a také nastupující obavy podniků z následků světové krize za uplynulý měsíc trochu zvedly míru nezaměstnanosti na Českobudějovicku.

Ale opravdu jen trochu, nezaměstnanost se zvedla jen o čytři desetiny procenta. A to na současných 3,6 procenta.

„I tak se okres České Budějovice v prosinci opět zařadil mezi osmičku okresů v republice s nejnižší nezaměstnaností,“ zdůraznil Jiří Beran z českobudějovického úřadu práce. „Během prosince se přišlo zaregistrovat do evidence úřadu práce celkem 808 nových uchazečů, což je o 313 osob více než ve stejném měsíci roku 2007. V porovnání s předchozím měsícem je to o 133 osob více.,“ dodal Beran.

Ke konci minulého roku nabízel úřad práce celkem 1290 volných míst a největší poptávka byla tradičně po zednících či prodavačky.