VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monika Brýdová dokázala proměnit koníček v povolání

České Budějovice - Na světě snad neexistuje rukodělná technika, kterou by Monika Brýdová osobně nevyzkoušela. Kouzlu tvoření propadla už jako malá a před více než deseti lety dokázala proměnit koníček v povolání. V poslední době ji baví hlavně práce s polymerovými hmotami, dokonce o nich vydala knihu.

15.8.2014
SDÍLEJ:

Monika Brýdová.Foto: Kateřina Faltýnková

Kdy se začalo projevovat, že máte tvořivou duši a ruce?
Už v dětství, moje babička tvrdí, že jsem to vždycky měla v sobě. Ona sama tomu byla příznivě nakloněná, malovala porcelán. Ve všem mě podporovala, i v každé blbosti, což bylo úžasné. Navíc mě kromě tvoření vedla i ke čtení a myslím, že jsem po ní zdědila obrovskou empatii.

Jste úplný samouk nebo jste absolvovala nějaké kurzy?
Občas se snažím absolvovat kurzy, většinou hledám něco zajímavého v zahraničí, ale co se týče vzdělání, nejsem vystudovaná výtvarnice. Na tento obor jsem sice chtěla, ale to bylo v době kádrových posudků a rodiče nebyli ve straně a měli jsme příbuzné v cizině. Tak jsem vystudovaná ekonomka zahraničního obchodu. Nicméně během základní školy jsem chodila do lidové školy umění, kde jsem se naučila základy klasické kresby, malby, základní techniky. Pak jsem až do revoluce kreslila do šuplíku, vyráběla z moduritu a vymýšlela různé blázniviny, například když se narodil syn, nastříkala jsem kostru kočáru a obšila ho. Pořád to ale bylo jen hobby.

Kdy přišel zlom?
Po revoluci sem pomalu začalo něco pronikat z ciziny a pro mě nastal zlom v roce 1998. Tehdy jsem odletěla 
s kamarádkou do Ameriky a ona mi tam ukázala Michaels – síť obchodů s potřebami jenom pro tvoření. A byl to supermarket, ne nějaký malý obchůdek. Trávila jsem tam celé dny, u každého oddělení mají křesílka, kde si můžete sednout, pročítat knihy, prohlížet zboží. Domů jsem samozřejmě vezla kufr plný věcí z Michaels. Navíc Amerika mi dala ještě jeden impuls – když jsem tam ukazovala své výrobky, všichni se divili, proč to mám jen jako hobby 
a neživím se tím. Přesvědčovali mě, že nemusím mít školy, a já si uvědomila, že je to pravda. Takže jsem přiletěla domů a pustila se do toho. Na začátku jsem měla štěstí – potkala jsem holky, které rozjely firmu na dovoz potřeb pro tvoření a vzájemně jsme se podporovaly. V roce 2002 jsem se dostala do televize.

Takže z koníčka se opravdu stalo povolání. Čemu všemu se věnujete?
Společně s manželem máme e-shop s potřebami na tvoření. K tomu já zboží propaguji a ukazuji lidem, jak s ním pracovat. Dále píšu a vydávám knihy, připravuji náměty pro televizní pořad Rady ptáka Loskutáka a jednou nebo dvakrát do měsíce i sama vystoupím před kamerou. Také mám společnost, která pořádá kreativní výstavy a zájezdy na tyto akce do ciziny. A k tomu se věnuji ještě spoustě dalších věcí kolem.

Dokážete říct, kolik různých technik jste už vyzkoušela?
To bych asi těžko spočítala. Nedělám ale například klasická česká řemesla, protože myslím, že na ty je tady spousta odborníků. Já si od nich jen něco vytahuji a aplikuji to do moderních technik. Hrozně ráda hledám něco nového a techniky různě propojuji. Baví mě jezdit do Německa na velké veletrhy, kde ukazují novinky. To, co tam najdu, ale většinou musím upravit pro český trh.

Proč?
Nechci se dotknout žádného Němce, ale je trochu problém s odlišným vkusem. Oni dokážou zkombinovat pro nás nekombinovatelné. Například před lety jedna firmy vyšla s produktem, který umožnil lidem dělat doma sítotisk. Samo o sobě úžasný nápad, ale problém byl s motivy šablon. Některé hrozné jsme hned vyhodili a pak tam třeba byl opravdu krásný obrázek ženy, jenže za ní stál jelen s parohy. Tuhle šablonu jsme nakonec koupili, akorát lidem radím, jak se při tisku toho jelena zbavit.

Jsou i ruční práce oborem, který se během let mění?
Určitě ano, také kreativní tvorba je byznys a aby se obchod hýbal, je třeba pořád přicházet s něčím novým. Za těch deset let jsem například zažila velkou vlnu dekupáže, kdy se polepovalo úplně všechno, často se vrací textilní techniky a nyní jsou na vrcholu polymerové hmoty, které i mě osobně moc baví.

Co je polymerová hmota?
Modelovací hmota. Trochu to zavání srovnání s moduritem, ale technologicky je to jiné. Výhodou polymerových hmot je, že když z nich něco vyrobíte, po upečení se nemění ani tvar ani barva. Navíc se hmota dá i následně zpracovávat – leštit, brousit, vrtat. Pro mě to má další nadstavbu v tom, že nejste ničím omezení, je spousta technik, které můžete využít. I proto jsem nedávno vydala knihu Polymerové nebe, k níž jsem přizvala osmnáct nejlepších českých polymerových tvůrců a požádala je, aby každý představil jeden výrobek krok za krokem. V knize je pak úžasně vidět, kolik různých zpracování a pohledů polymerová hmota nabízí. Vyrábí se z ní především šperky, ale i dekorace nebo bytové doplňky.

Máte vždy nějakou techniku, které se v daném období věnujete více než ostatním?
Tak to má, myslím, každý 
a je to dobře. Když se něčemu chcete věnovat, musíte tomu dát největší pozornost a péči, abyste se dostali na vrchol. Zároveň ale vždy dělám i další techniky. Teď mě nejvíc zaměstnávají textilní techniky a právě polymerové hmoty, protože mě baví ladit oblečení se šperky. Někdy je to až trochu úchylka, protože vždy, když si něco koupím, hned přemýšlím, co bych si 
k tomu přesně vyrobila.

Chystáte nyní něco nového?
Pracuji na knize o modelování pro děti. Tomu jsem se několik let bránila s tím, že nejsem pedagog, ale nakonec mě redaktorka z Albatrosu přesvědčila tím, že mi přinesla ukázat jinou knihu z té edice. Moje profesionální srdce zaplakalo, nápadům tam úplně chyběl drive, a tak jsem se rozhodla, že to zkusím. Pak jsem si uvědomila, že stačí, abych chvilku myslela dětsky, jako když jsem já sama v dětství tvořila. K tomu si navíc dám dohromady pár dětí a budu s nimi tvořit, abych si ověřila, jak jim vše co nejlépe vysvětlit. Už se na tu knížku těším, mám radost, že jsem zase překonala jednu svou metu.

Co děláte s vlastními výrobky?
Snažím se hodně recyklovat. Ono to zní divně, ale mnohdy je dobré vzít něco hotového a dál to upravit, dát tomu přidanou hodnotu. Zároveň se snažím nezavalit se věcmi. Šperky často rozdávám a mám i své oblíbené charitativní organizace, kterým většinou před Vánoci své výrobky věnuji. Oni je pak prodají na nějakém dobročinném bazaru a získají tak peníze. A jinak se snažím svoje šperky nosit, i když teď už si také kupuji výrobky od svých nejlepších žaček.

Trpíte profesionální deformací? Všímáte si například chyb na výrobcích na trzích?
To si pište. Platí ho hlavně o špercích. Když vidím, že jsou špatně udělané, nejraději bych za tím prodejcem šla a upozornila ho. Trpím, když vidím ve špercích otisky prstů nebo když je to celé takové umatlané. To je samozřejmě v pořádku, kdy něco vyrobíte pro maminku nebo kamarádku, ale když s tím jdete na trh, mělo by to mít nějakou úroveň.

V poslední době se hodně věnujete také vaření…
Myslím si, že většina kreativních lidí se chce realizovat ve všech oborech. Já vařím ráda a přistupuji k tomu jako ke tvoření. Stále hledám nové nápady. Teď zrovna jsem na takové zdravé vlně a baví  mě dokazovat, že jíst zdravě neznamená jíst jenom saláty. Mým snem do budoucna je vydat kuchařky. Materiálů už mám hodně, recepty dávám na svůj web a ráda si jídlo fotím. První kuchařku bych chtěla vydat na vánoční trh, měla by mít i speciální formou, chci aby měla vtip 
a byla trochu jiná.

Podědily vaše děti zručnost 
a talent na ruční práce?
Syn vystudoval architekturu, což má s výtvarnictvím leccos společného, a dcera přímo tvoří. Když vidím její výrobky, říkám si, že se na mě už dotáhla a někdy je i pár kroků přede mnou. Jednou jsem doma zmínila, že až budu v důchodu, prodám webové stránky brydova.cz a ona hned vyhrkla, že to přece nemůžu udělat, že počítá s tím, že je převezme.

Autor: Andrea Zahradníková

15.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 24 250 Kč Úředníci v oblasti daní rada/odborný rada v Oddělení řízení rizik. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -analytické činnosti při vyhledávání a vyhodnocování komplikovaných ekonomických , a právních vazeb u subjektů s majetkovou, personální nebo jinak propojenou činností,, -spolupráci s orgány činné v trestním řízení., , Služební místo je vhodné i pro osobu se zdravotním postižením (bližší informace , k vhodnosti pro konkrétní druh postižení poskytne níže uvedená kontaktní osoba)., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 3. října 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b.. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj mánesova, Mánesova, č.p. 1803, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč Účetní všeobecní ÚČETNÍ (vč. fakturace - vedení skladového hospodářství). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost programu Pohoda (nebo jiného účetního programu), praxe ve vedení účetnictví (vč. příjem - výdej faktur), znalost personalistiky a mezd, komunikativnost, pečlivost, spolehlivost, ŘP"B" výhodou, Zam. výhody: stravenky, zaměst. ročí prémie, Kontakt telefonicky (po - pá 7 - 15.30) nebo e-mailem. Pracoviště: Fast agri s.r.o., Průmyslová, č.p. 245, 373 82 Boršov nad Vltavou. Informace: Petr Guzmický, +420 775 350 299. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč Účetní všeobecní FAKTURANT/KA, ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní úvazek 40 hodin týdně s možností zkrácení úvazku, Požadujeme: min. úplné SŠ vzdělání ekonomického směru, min. 2 roky praxe v oboru, znalost účetního programu Helios výhodou, znalost práce na PC, sada MS Office. spolehlivost, samostatnost, pečlivost, bezúhonnost, komunikativnost, odpovídající znalost účetních, daňových a souvisejících předpisů, Náplň práce: fakturace, vedení fakturační dokumentace, příprava podkladů pro účetnictví, vedení pokladny, Nabízíme: zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí, příspěvek na stravování, práce na HPP , Pouze pro osoby zdravotně znevýhodněné nebo osoby s ID 1. - 3. stupně. Rozvržení pracovní doby dle potřeby. , Písemné nabídky na e-mail: pesonal@pco.cz. Pracoviště: Pco - hlídací služba, s.r.o., Vrbenská, č.p. 197, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Roubalová, Hajná, +420 387 201 152,773 742 379. Výroba - Výroba Strojírenští technici 23 000 Kč Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení PŘIJÍMACÍ TECHNIK JUNIOR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Bez praxe nebo i s krátkodoubou praxí, Zaměstnanecké výhody: stravenky, školení. Pracoviště: Mach motors s.r.o. - pracoviště české budějovice, Na Dlouhé louce, č.p. 1730, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Martin Slavíček, +420 602 973 974.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Byla to pořádná bitva, ČEZ Motor dokázal prostějovské Jestřáby zkrotit

Oslava sto let republiky ve Velešíně na náměstí.
50

Na náměstí práskaly výstřely, Velešín slavil sto let republiky

OBRAZEM: Na Lipně se v sobotu zachraňovalo jako na běžícím pásu

Dolní Vltavice - Vodní záchranáři Českého červeného kříže slavili padesát let své existence. Své výročí oslavili prací, ukázkami svých záchranářských dovednosti.

Tigers na vozíku hledají nové kamarády pod basketbalové koše

Pardubický pohár v basketbalu na vozíku už má za sebou VII. ročník. Výrazně do něj letos promluvili také Jihočeši. „Sešlo se pět týmů, z toho dva nováčci,“ popisuje Ivan Nestával. Hráči Tigers ČB a Prague riders vyrazili pod bezedné koše poprvé.

Sedmiletý pytlačil v rybníku a s rybami krutě zacházel

České Budějovice - Teprve sedmiletý chlapec ve středu odpoledne vyrazil s rybářským prutem do přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Lokomotiva najela do odstavených vagonů, škoda je tři miliony

České Budějovice - V pátek ve 21.35 hodin se srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy bez cestujících, přičemž tyto prázdné vagony vykolejily.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT