„Jedná se technikou nazvanou candy bag, která k nám přišla z Ameriky. Nejprve tak původní obyvatelé skládali z banánových listů koše, před pár lety šikovní lidé postup znovu objevili a začali splétat kabelky z papírových obalů od cukrátek. Anglicky se cukrátkům říká candy – proto název candy bag," vysvětlila.

Sama na techniku narazila na internetu. „Moc mě to zaujalo, tak jsem začala zkoušet. Návody ale nebyly podrobné, na hodně věcí musela přijít sama," dodává.

Výroba originální kabelky z papíru technikou candy bag vyžaduje podle Moniky Brýdové především trpělivost a zručnost. „Nejprve si musíte nařezat papír na přesné dílky, ty pak přelepujete izolepou, skládáte a zapojujete do sebe. Takto získáte řady, které nakonec musíte sešít, aby vznikla kabelka," popisuje žena, známá například z televizního pořadu Rady ptáka Loskutáka, která má od malička vztah k ručním pracím všeho druhu.

Ke kabelce se pak připojují ucha, je možné také všít zip nebo připevnit magnet na zapínání. Taška podle Moniky Brýdové nepotřebuje žádnou podšívku. Ačkoli je z papíru, zvládne i větší zátěž a skvěle poslouží na běžné nošení. „Je opravdu bytelná. Sama ji normálně používám a nosím v ní vše potřebné," doplňuje Monika Brýdová.

Technikou candy bag je možné vyrobit kabelku z jakéhokoli papíru. Ta, kterou Monika Brýdová věnovala na Kabelkový veletrh Deníku, vznikla z katalogu jedné kosmetické firmy. „Každá kabelka je originál, dvakrát stejnou neseženete. Papír navíc můžete různě dobarvovat, potiskávat, a tím získávat další vzory, varianty," připomíná.

Kabelky candy bag jsou podle ní momentálně velmi módní například v Londýně. Techniku zde využívají světoznámé značky a tašky pak prodávají za vysoké ceny. Stále populární jsou kabelky z papíru také v Americe, odkud technika pochází. „Dokonce jsem se někde dočetla, že tam tyto kabelky vyrábí trestanci ve věznicích a tím si vydělávají cigarety. Vzhledem k tomu, že vím, kolik času výroba zabere, docela to obdivuji," říká Monika Brýdová.

Když ona sama návod na candy bag objevila na internetu, začala se techniku učit 
a pak o ní natočila několik instruktážních videí na server Youtube. „Ozývali se mi další lidé, že to také zkoušejí. Tak jsem je poprosila, aby mi své výrobky půjčili a připravila jsem o tom příspěvek do pořadu Rady ptáka Loskutáka. Měli jsme pěkný materiál a dodnes se mě zájemci na candy bag ptají," vypráví.

Zároveň přiznává, že mnohé žačky už ji předběhly, protože ona se věnuje i jiným ručním pracím. „Nejvíc mě potěšil jeden tatínek, který mi poslal fotografie, jak vyrobil dvě kabelky pro své dcery k Vánocům. Opravdu si s tím vyhrál, měl je propracované 
a bylo vidět, že hodně přemýšlel nad vzorem," říká Monika Brýdová.

Její výrobek bude mezi zbožím na charitativním Kabelkovém veletrhu Deníku 3. září v českobudějovickém IGY. Zde tašky prodáme za symbolické ceny a výtěžek prostřednictvím Městské charity České Budějovice rozdělíme dětem, které potřebují peníze na rozvoj svého talentu. Chcete také pomoci? Přineste jakoukoli kabelku do nejbližší redakce Deníku.