Jedním řešením by mohl být i nový most, který překlene Vltavu v části Rožnov z Papírenské ulice až k Litvínovické silnici. Na vypracování studie, která má říct, zda se most v Rožnově vůbec vyplatí, už město dostalo dotaci. Více než čtyři a půl milionu korun.

„Pokud bude most vhodný, pak budou několik let trvat projektové přípravy, územní a stavební řízení a dále se pak bude muset vyřešit financování,“ naznačuje tajemník primátora Milan Brabec s tím, že nelze přesně odhadnout, kdy by se vůbec měla řeka přemostit. „Ale nahrubo lze říci, že dříve než v roce 2011 se určitě stavět nebude,“ doplnil.

Právě proto, že přemostění Vltavy za Papírenskou ulicí je zatím jenom nápad, tamní obyvatelé o nové stavbě nic moc netuší.

„Tak to tedy slyším prvně, že by tady za garážemi měl být most do Litvínovic,“ pokrčil rameny jeden z obyvatel Papírenské ulice. „To víte, že nás to tu v ulici bude pěkně štvát. Máme zde klid a pak nám do Papírenské město pustí stovky aut. Asi se opravdu odstěhuji někam na Mars,“ kroutí nad záměrem hlavou.

Magistrát města ale argumentuje tím, že dopravní situace ve městě si prostě nějaké řešení vyžádat musí.

„Problémy při loňské rekonstrukci křižovatky Mánesova a Boženy Němcové ukázaly, že je nutné další propojení levobřežní části města s Krumlovským předměstím, Rožnovem a především s nemocnicí,“ upozorňuje Brabec. „Nelze vidět jen negativa, ale i pozitivní stránky. Most, pokud skutečně vznikne, bude přece sloužit i tamním obyvatelům také pro jejich cestování jak na jih, na Krumlov a k hranicím, tak i na Dlouhou louku a pak na Plzeň či Prahu.“

Druhou dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury získaly České Budějovice na další projekt. Ten má za úkol prověřit možnosti, jak se krajské město a přilehlé obce napojí na dálnici D3. Současné silnice by totiž jako přivaděče nevyhovovaly.