Obchodnímu domu Sconto v Českých Budějovicích zřejmě přály sudičky neklidný život. Probouzel vášně už před pár lety, ještě než se začal stavět. V budějovickém zastupitelstvu prošla třeba až na několikátý pokus změna územního plánu, která přidala v křižovatce u obchoďáku další odbočovací pruh. Lidem z nedalekých domů na Plzeňské se zase nelíbilo, že výhled do krajiny jim zčásti zakryje plechový „drobeček". A klidný život nemá Sconto ani teď, kdy už nějaký ten pátek vedle Strakonické ulice v Českých Budějovicích stojí.

Bouřlivá debata se o obchoďáku vedla třeba na posledním zastupitelstvu. Firma totiž kdysi slíbila, že přes nedalekou Dobrovodskou stoku vybuduje nový mostek. Jenže zatím pořád stojí jen ten starý, po novém není ani památky. „Sconto se zavázalo, že vybuduje nový mostek přes Dobrovodskou stoku. Ta smlouva byla uzavřena před dvěma nebo třemi lety," uvedl náměstek primátora Miroslav Joch a dodal, že podle něj zatím firma v této věci nic podstatného neudělala.

Společnost se brání, že svých slibů se nezříká, jen čeká na protipovodňovou úpravu Dobrovodské stoky, která se chystá na rok 2014.

Na výsledek tahanice mezi městem a obchodní společností se ale tak dlouho asi čekat nebude. Firma by totiž potřebovala co nejdříve předat městu obslužné komunikace.

V obchodním domě Sconto na Strakonické ulici v Českých Budějovicích už se sice dávno v rámci zkušebního provozu prodává. A jezdí se k němu díky komunikaci, která je v předčasném užívání. Laik si ničeho nevšimne. Podle razítek v úředních dokladech by se ale dalo najít, že pár desítek metrů asfaltu není zkolaudováno. A kvůli tomu ani obchodní dům ještě nemá definitivně uzavřené kolaudační řízení.Chybějící kolaudaci teď chce proti Scontu použít budějovická radnice. Silnici totiž firma nabízí městu darem, ale to ji zatím nechce. A dokud město silnici nepřevezme do vlastnictví, kolaudace nemůže být ukončena. Radnice chce, aby byly napřed splněny některé staré sliby o dodatečných investicích v okolí obchodního domu. A přidala nedávno i další požadavky.

Vedle mostku přes Dobrovodskou stoku chce radnice ještě dobudování cyklostezky až na pravý břeh Vltavy. Náměstkyně primátora Ivana Popelová navíc naznačila, že je nutné také získat záruku na opravy místních komunikací, které by mohla poškodit další plánovaná výstavba v lokalitě. Podle firmy ale nová výstavba nebude vůbec probíhat přes komunikace určené k předávání.

Město je momentálně v mírné výhodě. Současný provizorní režim sice může trvat roky, ale firmě to komplikuje situaci. Přesto se jí požadavky města zdají nepřiměřené. Radnice totiž požaduje i zvýšení bankovní záruky, která by mu propadla, pokud Sconto požadované stavby neprovede. Zatím činí bankovní záruka tři miliony korun, teď chce město záruku deset milionů korun.

Podle firmy je ale požadovaných deset milionů příliš. „Zvýšení garance na deset milionů korun je v současné finanční situaci z ekonomického hlediska nemožné," uvedl za Sconto Nábytek jednatel společnosti Karel Rupeš a doplnil, že vzhledem k předpokládaným investičním nákladům na rekonstrukci mostku a na dvě stě metrů cyklostezky za zhruba pět milionů korun to považuje i za nepřiměřené a nedůvodné.

Rupeš připojil, že mostek i cyklostezku firma postaví, že závazku se nezříká. Jednatel společnosti dodává, že dosud už například firma udělala propustek pod Strakonickou silnicí nebo zajistila pro cyklisty cestu na okraji jejího areálu. To jsou už splněné sliby.

Radnice vyčítá Scontu, že dosud není postavený nový mostek přes Dobrovodskou stoku, který firma slíbila. Podle společnosti ale stavba nového mostku není smysluplná, dokud nebude prohrábnuto koryto kanálu.Tato výšková úprava dna zajistí lepší průtočnost dešťových vod a chystá se v roce 2014. Z toho důvodu poskytlo Sconto v souladu s uzavřenou smlouvou městu České Budějovice bankovní záruku ve výši tři miliony korun. Firma také prohlásila, že novou lávku zrealizuje v koordinaci s protipovodňovými pracemi.

Náměstek primátora Miroslav Joch ale chce, aby se firma zaručila ve zmíněné výši deseti milionů korun. „Náklady na mostek jsou rozpočtované na 4,5 milionu korun," upozornil Miroslav Joch při jednání zastupitelstva s tím, že se obává, že pokud bankovní záruka nebude dostatečná, obchodní společnosti se spíš vyplatí, aby propadla. Zastupitelé nakonec při hlasování minulý týden převzetí komunikace ke Scontu odmítli, takže se o věci bude dál vyjednávat.