Také Týn nad Vltavou si před pěti lety zažil své horké chvilky. Navíc jeho pozici zhoršuje fakt, že stav vody ovlivňuje i nedaleký soutok Vltavy a Lužnice. Jak situace vypadá dnes?


„V těchto dnech připravujeme velký projekt na protipovodňová opatření. Bude to jakási kuchařka, která ukáže, co by se mělo udělat stálého, a pak také to, jak se chovat, když už voda přijde,“ naznačil včera starosta města Karel Hájek a dodal, že drobná protipovodňová opatření má radnice už také za sebou.
Města a obce se soustředí například na zvýšení průtočnosti pod mosty, aby mohla voda rychleji odplynout korytem řek.


„Stavba Modrého mostu s parametry na stoletou vodu přes Malši stála téměř šedesát milionů korun,“ připomněla jednu z akcí náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.


Radnice provedla i další menší akce, související s ochranou Havlíčkovy kolonie a lokality Suchého Vrbného. „Rekonstrukce kanalizací, vodovodů, komunikací a chodníků, které by měly minimalizovat zatápění sklepů přilehlých nemovitostí při přívalových deštích. Město za ně zaplatilo celkem přes šedesát milionů korun,“ uvedla Popelová.


Město vybudovalo i kanalizační sběrač, který má od přívalových vod z nedalekých polí chránit Branišovskou ulici. Sběrač stál téměř čtyři miliony korun. „Pět milionů korun z městského rozpočtu šlo zase do hygienizace Stromovky, kde byly odstraněny problematické nánosy a obnoven celý odvodňovací systém parku,“ doplnila Popelová.


Spolu s Povodím Vltavy, a. s ., by město chtělo realizovat další opatření na řece Vltavě. Zde už například na části Jiráskova nábřeží mohou být osazeny mobilní zábrany do nově připravených patek.