Majitel většiny vystavovaných motocyklů, Petr Hošťálek, uvítal, že před letošní seonou město, jako provozovatel muzea, na vlastní náklady pořídilo zabezpečovací systém. „Jedná se o kamery a bezpečnostní lasery. Je dobře, že tu podobné zařízení je, “ vysvětlil.

První motocykly, které mohla obdivovat veřejnost, byly vystaveny ve Schneiderově ulici. Otevření tohoto muzea se dá považovat za počátek existence Motocyklového muzea. „Po čtyřech letech se muzeum přestěhovalo do Solnice. Důvodem byl předopokládaný nárůst návštěvníků. Do Solnice si najdou cestu i náhodní turisté, v poslední době jsou to stále častěji návštěvníci ze zahraničí,“ uvedl Hošťálek.

V muzeu jsou k vidění opravdu vzácné exponáty. „Máme tady třeba starou Laurinku z roku 1899, je to první typ matocyklu, který byl v Mladé Boleslavi vyroben. Dále je tu zřejmě nejúplnější řada mopedů Stadion, které vyráběl Motor České Budějovice. Součástí této řady jsou kromě tří základních typů i různé prototypy a závodní kusy. O těch mnohdy veřejnost ani neví,“ doplnil.

Malým zázrakem a také velkým uměním je to, že naprostá většina motocyklů je pojízdná. „Udržuji je v provozním stavu, občas si na nějaké vyjedu. Dříve se jezdilo na benzín s nižším oktanovým číslem. Není tedy problém jezdit na současný obyčejný benzín,“ řekl Hoštálek.

Některé motorky jsou slavné z různých filmů. „Je pravda, že některé kusy se objevily ve filmu, ale v poslední době je to vzácné. Například jeden Harley Davidson hrál v Bylo nás pět Bajzův motocykl,“ zmínil.

Muzeum je poměrně častým cílem turistů. „Denně zde máme mezi šedesáti a osmdesáti návštěvníky. Víme, že by jich mohlo být i víc, ale chybí jakékoliv značení nebo směrové tabule. Bohužel, takovou pomoc nemáme,“ podotkl Hošťálek.

Kapacita muzae je zcela naplněna, přesto v dílně čeká na vystavení asi třicet dalších motorek. „Současné prostory muzea jsou přeplněné. Je možné, že se z některých kusů a dalších, které nejsou vyskavené, zařídí další muzeum mimo České Budějovice. Za vystavení by stála i sbírka starých jízdních kol. Ale to vše je jen teorie. Uvidíme, jak to všechno bude,“ uzavřel.