Předvojem letní série dopravních omezení bude uzavírka Plavská ulice v Novém Roudném. Již od pondělí 
23. června tudy nikdo neprojede. Motoristy už magistrát varoval.

„O rekonstrukci Plavské vím od známého," říká například Ondřej Aberle z Českých Budějovic. „Uzavírka bude nepříjemná, ale chápu, že oprava je nutná," dodává Ondřej Aberle.

Podle náměstka českobudějovického primátora Kamila Calty je cílem rekonstrukce Plavské ulice v Novém Roudném výstavba a obnova infrastruktury.

Kanalizaci, vodovod, osvětlení, chodníky a další náležitosti mají stavbaři zvládnout do konce roku. Pro řidiče i uživatele linkových autobusů, hlavně z Roudného, to bude znamenat objížďky a omezení. Osobní auta mají jezdit po Novohradské ulici, školákům vypraví speciální autobusy. A z Boršovské ulice a ulice Na Děkanských polích se stanou jednosměrky.

Někteří obyvatelé ale své zvyky nebudou muset příliš měnit. „Pokud mohu, jezdím na kole," reaguje na chystanou uzavírku Jiřina Gramanová z Roudného s tím, že do města do práce to není podél řeky daleko.

Grafika.

Přehled.

Nejen 
v krajském městě budou muset řidiči o prázdninách počítat s novými zákazy vjezdu nebo alespoň se zdržením. Už teď jsou například zavřené mosty v Žabovřeskách přes Dehtářský potok a v Rudolfově v Třeboňské ulici. V dohledné době se pak mají začít opravovat mosty u Čejkovic nebo u Veselky, ale tam nejsou přesné termíny ještě známé.

Omezení čeká řidiče i v Lišově. Postupně se bude frézovat a opravovat hlavní tah městem. Předpokládá se, že akce se uskuteční o prázdninách. Podle Niny Ledvinové, tiskové mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které bude hlavním investorem, ale ještě není ukončena soutěž na dodavatele. Kdy se začne jezdit třídou 5. května jen po polovině vozovky, se proto zatím ještě neví.

Určitější představu si mohou řidiči udělat o chystané uzavírce Plavské ulice v Novém Roudném na okraji Českých Budějovic. V lokalitě se budou opravovat a dobudovávat inženýrské sítě. Do konce roku by se tedy měla osobní doprava odklonit na Novohradskou a přes Roudenský most se dostat zpět na Plavskou silnici. Změní se i poměry v Rožnově. Ulice Na Děkanských polích bude průjezdná jen směrem do města 
a Boršovská u Lidické jen směrem k Plavské ulici. Opatření kvůli uzavírce chystá 
i dopravní podnik.

Od pondělí 23. června budou například všechny spoje linky číslo 10 odkloněny na Novohradskou ulici a zaveden bude objížďkový jízdní řád. Po dobu uzavírky nebudou obsluhovány zastávky „U Jižní zastávky", „Vítězslava Nováka" a „Nové Roudné". Pro zajištění bezpečné dopravy dětí do spádových základních škol Grünwaldova a Matice školské budou zřízeny speciální  školní spoje z Nového Roudného, Roudného a Vidova.

I když budou stavební práce na silnicích mít na dopravu nepříznivý vliv, řidiči jsou 
s nimi většinou smířeni a hned poukazují na místa, která by si také zasloužila opravu. Podle Ondřeje Aberleho z Českých Budějovic by se mohl vylepšit třeba železniční přejezd 
v Plavské ulici. Podle mladého řidiče by dnes bylo bezpečnější  auto přes tento přejezd jen tlačit pomalou rychlostí.

K velkým uzavírkám bude 
v příštích měsících patřit také rekonstrukce Dobrovodské ulice.