„Není tohle nějaká akce k výročí sedmnáctého listopadu,“ lomcuje s úsměvem s mříží jeden postarší pán. „To zase vymyslel nějaký manažer s vysokou školou. Teď musíme zeď obcházet pěkný kus,“ podotkla rozhořčeně jeho žena.


Jak pozemek pod Billou, pozemek pod Lidlem, tak i samotná zeď patří společnosti Koh – i – noor Holding. Přímo u generálního ředitele Vlastimila Břízy se včera Deník snažil zjistit, proč se v průchodu z nenadání objevila mříž.


I když se nejprve Bříza odmítl s redaktory vůbec bavit, za pár hodin se vedení firmy k problému přece jen vyjádřilo.


„Pozemek, na kterém stojí oplocení a u kterého byl uzavřen průchod, je ve vlastnictví Koh-i-noor Holding a není nikomu pronajímán. Z důvodu nedořešení vztahů majetkoprávního charakteru s provozovatelem prodejny Lidl jsme se rozhodli tento průchod uzavřít,“ vysvětluje zatarasení hojně využívané cesty mluvčí společnosti Martin Doležal.

Zákazníci často hovoří o konkurenčím boji obou firem. Ty se však od tohoto problému distancují. „Společnost Billa při své prodejně v Českých Budějovicích mříž neinstalovala. Nemáme k ní ani žádné bližší informace,“ tvrdí za prodejnu Billa Beáta Bartošová. Také konkurenční Lidl nechce mít s mříží nic společného. „Mohu sdělit tolik, že mříž nebyla nainstalována naší společností,“ zní z úst Sandry Kipeťové za společnost Lidl s tím, že vysvětlovat majetkoprávní vztah s Koh – i – noorem není v její kompetenci. Ale právě tento spor instalací tolik přetřásané mříže skončil.


Zákazníkům a jiným obyvatelům krajské metropole však zůstává nad věcí rozum stát.


„Je to naprostá blbost, ten průchod tady fungoval. Je to malichernost do té doby, než na Mánesovce někoho srazí. Lidi tam teď chodí půl metru od jedoucích aut,“ volal do redakce Zdeněk Řezáč, obyvatel Lidické ulice. „Když už postavili dva obchoďáky vedle sebe, tak proč najednou zatarasí cestu mezi nimi? Aby si nepřetahovali zákazníky? To tam můžou dát ještě minové pole a natáhnout ostnatý drát,“ dodal ironicky.


Nebezpeční pěší


Po uzavření průchodu, který lidem ušetřil několik minut chůze, nejvíce vadí právě složité přesouvání z jednoho místa na druhé. Ať už na zastávku městské hromadné dopravy či do druhého obchodu.


„Ale spojení mezi oběma částmi areálu je nyní vyřešené nedávno nově vybudovanými přechody pro chodce na Mánesově ulici,“ zdůrazňuje mluvčí firmy Koh – i – noor Holding Martin Doležal.


Tomu dává za pravdu i českobudějovické oddělení státní policie. „Chodci jsou povinni používat chodníky, pokud jsou součástí komunikace,“ upozorňuje okresní tisková policejní mluvčí Regina Tupá.


A právě lidé si zkracují cestu nejen z obchodu do obchodu, jak jen mohou. Někteří se proto neobtěžují přejít na druhou stranu silnice a chodí po nebezpečně úzkém pásu mezi rušnou výpadovkou a domkem koněspřežky. „Pokud ale chodci a pěší vstupují do hlavního silničního tahu, tak jen a pouze na vlastní nebezpečí,“ dodává Tupá.


Problém se ve čtvrtek, byť bez konkrétního výsledku, přetřásal i na zastupitestvu.