/VIDEO/ Na krku má stopy po škrcení a u sebe vzkaz “VRAH”. Tak začíná další z případů českobudějovické mordparty, který svými kořeny sahá hluboko do minulosti, do doby konce komunistického Československa.

V pořadí již 9. díl krimiseriálu Místo zločinu České Budějovice uvidí diváci České televize (ČT) v pondělí 27. února, režíroval jej Jiří Chlumský a dostal název Údolí smrti. Kromě již zažitého týmu kriminalistů Davida Novotného, Leoše Nohy, Judit Pecháček (Bárdos), Filipa Břežiny, Pavly Beretové, státní zástupkyně Jitky Schneiderové, či patologa Martina Myšičky, v tomto díle hraje i Jiří Šesták, Luděk Čtvrtlík, nebo Petr Stach.

V pondělí 13. února uvede Česká televize (ČT) v pořadí již 7. díl krimiseriálu Místo zločinu České Budějovice. Epizoda Kniha hříchů se natáčela převážně na Strakonicku v malebné lokalitě zámku Blatná, o režii se tentokrát postaral Jan Hřebejk.
Policejní pes si zahrál v seriálu Místo zločinu České Budějovice. Vypátral vraha

Epizoda se podle producenta a autora námětu Martina Froydy natáčela mimo jiné na i hřbitově v Želnavě. Na samotném Třístoličníku se prý točilo perfektně. „Když jsme točili jeden z prvních dílů v Národním parku Šumava na Knížecích Pláních, tak jsme vše domlouvali více jak tři čtvrtě roku dopředu a bylo to poměrně komplikované. Oproti tomu v Bavorsku jsme měli vše za dva týdny hotové,“ podotkl s tím, že zde vznikly i kouzelné záběry z dronů.

Leží v trojúhelníku

Tentokrát prý jde o smyšlený mord, ale děj se točí kolem reálných příběhů, kdy pohraničníci převáděli lidi přes státní hranice. „Vše začíná nálezem mrtvoly přímo na Třístoličníku, kde hranici tvoří anomálie, ostrý velký trojúhelník. Tělo se zde nachází ve zvláštní poloze, trupem v Čechách, nohy a hlavu má ale v Bavorsku,“ popsal detaily.

Filmaři vycházeli i z dobových pohlednic z Dreisesselu. „Děj začíná i takovým intrem z doby Železné opony, tam se odehrává část příběhu. Tento díl je spíše takový filmový,“ prozradil dále Froyda. Děj opět nechtěl konkrétně nastínit, ale dodal například, že na hranicích naleznou i několik dalších koster zastřelených lidí staršího data.

Osmý díl krimiseriálu Místo zločinu České Budějovice se odehrává v uměleckém prostředí. Epizoda Oběšenec se natáčela hlavně v Alšově galerii na zámku Hluboká.
Vražda, či sebevražda v Alšovce. To vyšetří kriminálka Místa zločinu Budějovice

V deváté epizodě dostává větší prostor státní zástupkyně ztvárněné Jitkou Schneiderovou. „Přijde se na to, že zavražděný muž je její bývalý tchán,“ doplnil Martin Froyda.

Malá role taky role

V tomto dílu by se měl objevit v komparzu i jednatřicetiletý Patrik Krull z Vimperka. Před kamery si stoupnul 16. června 2022 na hřbitově v Želnavě. Ke své malé roli se dostal úplnou náhodou. „Je to jen malá rolička, projdu se po scéně jako bezdomovec, kdoví, jestli ten záběr vůbec použili,“ smál se s tím, že se sám přihlásil po výzvě, které si všiml na sociální síti.

Režisér Jan Hřebejk stojí za dvěma díly krimiseriálu Místo zločinu České Budějovice, které v pondělí 13. a 20. února vysílá Česká televize. Točilo se na Blatné a Hluboké.
Jan Hřebejk točil dva díly Místa zločinu České Budějovice. Pachatele vybíral sám

Měl zrovna volno. "Pracuji v Německu a byl tam státní svátek. Kamarád napsal na facebook, že někoho shání do komparzu, tak jsem si řekl, že to zkusím. Druhý den jsem tam šel, dostal kostým, namaskovali mě a rovnou poslali na plac,“ popsal Krull.

Příště uvidíte: 10. epizoda Místa zločinu České Budějovice Smrt hoteliéra se vysílá 6. března na ČT1 večer a režíroval ji Jiří Chlumský.

Ředitel hotelu v Českém Krumlově je nalezen mrtev ve své kanceláři. Byl zastřelen jedinou ranou zezadu do hlavy. Kromě provozování hotelu byl tento muž i nechvalně proslulým lichvářem, který se neštítil půjčovat na vysoký úrok a své půjčky nevybíravým způsobem vymáhat. Je jasné, že nepřátel měl mnoho a prvními podezřelými jsou jeho dlužníci. Jedním z podezřelých se paradoxně stává i šéf týmu kriminalistů Karel, který se ve snaze pomoci své kamarádce s mrtvým nešťastně zapletl.

Režisér Jan Hřebejk stojí za dvěma díly krimiseriálu Místo zločinu České Budějovice, které v pondělí 13. a 20. února vysílá Česká televize. Točilo se na Blatné a Hluboké.
Jan Hřebejk točil dva díly Místa zločinu České Budějovice. Pachatele vybíral sám