Ukázky práce šikovných jihočeských rukou, divadlo, hudbu i šermíře nabídne již v pátek 8. června Muzejní noc v areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově. Akci pořádá Jihočeské muzeum, začátek je naplánován na 17 hodin.

Návštěvníci tu budou moci poznat například tradiční řemesla. „Při výběru jsme vycházeli jednak z regionu Doudlebska, který patří k nejzajímavějším národopisným oblastem jižních Čech, jednak z doby středověku a jeho řemesel," uvedla za Jihočeské muzeum Hanka Švejkarová.

Své umění tak mimo jiné představí kovářští mistři Pavlína a Jaromír Čížkovi z Komařic či kameník Richard Vondrášek ze Čkyně. Výrobu zbroje předvede Josef Pařízek z Ledenic a jak vznikají šindele vysvětlí Marek Smolen. Chybět nebudou ani pečené dobroty, které připraví členky Klubu tradic z Borovan.

Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na vystoupení táborské kapely Pouličníci, národopisného souboru Doudleban a skupiny historického šermu Fedrfechtýři. Představí se i Divadlo Máma a táta a kejklíř Půpa z Krumlova.

Do Trocnova navíc organizátoři vypraví autobus. Ten vyjede z Českých Budějovic v 16 hodin od budovy muzea v Dukelské ulici. Místa si zájemci mohou rezervovat na telefonním čísle 387 292 311.