Kolíbejte andělové je název vánoční výstavy, kterou připravilo Jihočeské muzeum pro letošní rok. "Smyslem každoročních vánočních výstav je přiblížit lidové tradice jižních Čech. Sbírkové předměty, ke kterým neodmyslitelně patří betlémy, a které výstavu doplňují, tvořily v minulosti tradiční součást vánočních oslav," uvedla Hana Švejkarová z oddělení propagace Jihočeského muzea. Výstava začíná 6 prosince na Svatého Mikuláše a bude návštěvníkům otevřena až do Třech králů 6. ledna 2012, úterý-neděle a ve svátek vždy od 9 – 17.00 hodin.

Výstavu doplní i doprovodné akce. Celodenní předváděcí akce Svatý Mikuláš, donesl nám zimní čas aneb Vánoce za dveřmi nabízí 6. prosince předvánoční kaleidoskop s tradičními řemesly a zvyky. Po celý den budou mít návštěvníci možnost nahlédnout do tvůrčí dílny lidových řemeslníků jako je výroba skleněných či keramických betlémů, vánočních drobností, svícnů, ozdob a přání, hra na fanfrnochy či pečení vánočního pečiva.

V rámci doprovodných akcí se také můžete těšit například na divadelní vystoupení Studia Dell´Arte, které si pro návštěvníky připravilo vánoční představení Vánoce za dob našich prababiček aneb Jak se v Čechách strašívalo. 13. a 14. prosince si přijďte zkusit ozdobit perníčky či vyrobit vánoční aranžmá se studenty Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky České Budějovice.

Pro děti a jejich tvořivé ručičky bude k disposici Ateliér TVOR. Vyrobit přáníčka, vánoční ozdoby anebo se jen tak pobavit mohou děti ve čtvrtek 8. prosince a v pátek 16. prosince.

"Pro tento rok Jihočeské muzeum vyhlašuje sbírku andělů. Přidejte se k vánoční výstavě svými výrobky nebo si je přijďte s ateliérem TVOR vyrobit do Jihočeského muzea. Přijímají se výrobky dětí i dospělých, výběr materiálu je libovolný. Nejzdařilejší práce bude 16. prosince odměněna dárkem. Dne 20. prosince nebude chybět již tradiční setkání s vánočními koledami. Koledování s Úsvitem si rozhodně nenechte ujít. Nadýchat předvánoční atmosféru můžete v 18. 00 hodin," popsala další nabídku muzea Hana Švejkarová.