„Před pár lety mě napadlo, že bych je mohl sbírat a otevřít malé muzeum, když už se jimi tak dlouho v práci zabývám," prozrazuje třiašedesátiletý nadšenec, který svou práci a podnikání propojil se zálibou a od letošního podzimu ve svém soukromém muzeu na zahradě rodinného domu na okraji krajského města zasvěceně provádí zájemce o světovou šicí historii.

Místnost je plná polic se stovkami zdobených exponátů všemožných značek, hlavně z různých zemí Evropy. Kdo ví, zda na některém   vytvářely šikovné ruce české švadlenky garderóbu pro celebritu z Vídeňské státní opery, nebo který skrápěly slzy těch, co šily mládencům uniformy do Velké války…

O strojích šicích v sevřených šicích vás napadne  spousta příběhů. Nad mlčícími nablýskanými veterány přechází zrak švadlenkám a krejčím i všem milovníkům starých funkčních mechanismů z období, kdy za velkou louží Sever bojoval proti Jihu a u nás vládl stařičký mocnář František Josef I.

„Šicí stroje opravuji celý život, k práci jsem se dostal jako nástrojař hned po vojně, kdy se zřizovaly krajské servisy. Po roce 1989 jsem začal soukromě podnikat, takže tuhle činnost dělám už pěkně dlouho," usmívá se budějovický rodák, který žil i ve Zlivi a nedá na ni dopustit. „Když začali lidé mašiny vyhazovat a kupovali si moderní, bylo mi těch starých líto, a tak jsem je začal sbírat. Napadlo mě, že je zachovám pro další generace, aby lidé věděli, co za kvalitní věci se dřív vyráběly, jaká byla ve světě konkurence a jaký byl  jejich vývoj," pokračuje František Koupal.

„Když jsem byl malý, našli jsme na sýpce po babičce americký šicí stroj Veit, naše máma zase měla doma Zetinu ze Zbrojovky Brno. Oba samozřejmě ve sbírce mám. Nejstarší je americký šicí stroj značky Howe, které se vyráběly už kolem roku 1850," vysvětluje sběratel.

František Koupal z Českých Budějovic sbírá staré šicí stroje.„Jejich mechanismus vymyslel v Americe Howe a nechal si ho patentovat v polovině 19. století. Protože ale nemohl sehnat mecenáše pro výrobu, odjel na dva roky do Anglie, aby ho našel tam. Když se ale vrátil, už byl šicími stroji trh zaplavený. Prostě připlul zaoceánský parník a  všichni hned stáli frontu na mašiny, co přivezl. Pak se Howe soudil se Singerem, který byl jejich prodejcem. Vznikaly filiálky, dávaly se licence a v každém velkém městě existovala manufaktura. Na štítcích mají mašiny  zmínku, kde byl vyroben. Howe se dlouhá léta soudil a údajně vysoudil pět marek z každého stroje, který Singer prodal. Umřel proto už jako dolarový milionář," vypráví sběratel a prozrazuje, jak Howe šicí stroj vymyslel.

„Howe se narodil na ranči v Massachusetts, kde ručně sešívali bizoní kůže. Jednou si ve městě v hodinářství všiml, jak uvnitř hodiny fungují, a napadlo ho, že by nějaký princip mohl zkusit i na výrobu  stroje, který by šil. Jeho první šicí stroj prý dělal jen 27 stehů za minutu a musel být asi pořádně masivní, aby tlustou bizoní kůži vůbec prošil," říká František Koupal s tím, že jeho exponáty jsou už daleko decentnější.

Vystavované kousky s nablýskanými štítky voní dálkami a historií. „Nějaké jsem měl připravené doma nebo v opravně, další jsem sehnal u železných mužů nebo je koupil od lidí, co je měli a nepotřebovali," vysvětluje, jak je do vysněného muzea sháněl. „Sháněl mi je i kolega, když jsem na to neměl čas. Každou mašinu pak musím úplně rozebrat, často jsou tak zrezivělé nebo zalepené, že se pomalu ani nehnou. Při opravách používám pouze originální  díly, takže třeba z pěti mašin udělám pak jen jednu. Trvá mi to i celý týden, než ji dám kompletně dohromady, aby fungovala tak, jako když byla nová," přiznává František Koupal skutečnost, že jsou opravy časově náročné.

„Mám ve sbírce opravené šicí stroje snad ze všech zemí, kde se vyráběly. Filiálky byly tenkrát po celém Rakousku – Uhersku," zdůrazňuje.
„Jsou tu i naše stroje, protože jsme se u nás při jejich výrobě snažili. Vždyť Minerva je stará a dobrá a kvalitní značka, po ní se pak objevila i značka Lada. Mám tady šicí stroje americké, španělské, švýcarské, francouzské nebo italské," chodí kolem regálů a prozrazuje domovské destinace naleštěných elegánů.

„Šicích strojů mám ve sbírce asi přes čtyři sta. Všechny jsou v provozu,  když je opravím, tak je musím i vyzkoušet. Pak už na nich nešiji, zato žena má střední oděvní školu v Prostějově," směje se František Koukal. „Rodina se s mým koníčkem už smířila, i když jsem zaplnil skříně v pokoji. Většina je však už v muzeu na naší zahradě. Tyhle černé mašiny vznikaly jen do poválečné doby, pak přestali kovové stroje vyrábět a začali dělat plastové. Ty já ale už nesbírám, mě zajímají jen ty historické. Uvědomte si, že  nejdřív byly hodinky, zbraně, potom šicí mašiny a až pak teprve motorky a auta," vypočítává časovou posloupnost jednotlivých mechanismů, jak postupně přicházely na svět. „Auta se dělají asi od roku 1900, a to už šicí stroje existovaly 50 let. Některé součástky z nich konstruktéři aut přímo odkoukali."

František Koupal z Českých Budějovic sbírá staré šicí stroje.Které šicí klenoty v muzeu František Koupal má a na které si dělá zálusk? „K nejstarším patří kompletní americký Howe z roku 1855. To víte, čím starší a zachovalejší, tím lepší. Musí být ale originál. Existují značky, kterých se vyrobilo málo, zatímco singrovek je spousta. Jenže lidé, kteří je mají a nepotřebují, s prodejem často dělají drahoty. Čím větší zájem máte, tím větší drahoty. Jedna paní mi nechce prodat šicí stroj značky Afrana, mám je ve sbírce asi tři novější, meziválečné. Chtěl bych sehnat i roleťák, šicí stroj na stolku s roletou, jaká byla na kancelářských stolech. Když chcete šít, vytáhnete roletu. Jediný tenhle stroj jsem viděl v televizi, v seriálu Cirkus Humberto na něm šila Jiřina Bohdalová. Mám toho před sebou ještě spoustu. Ale tahle činnost s muzeem mě baví, protože mám radost, když něco seženu, dám to dohromady a ono to zase normálně funguje jak před sto lety. Dnes se všechno ničí a vyhazuje, všude samý plast, ale díky téhle mé sbírce aspoň další generace můžou vidět, co lidé před námi dokázali za krásné věci," zasní se František Koupal.

„Myslím si, že čím jsou věci starší, tím jsou zajímavější a mají větší cenu. V německých městečkách mají třeba za hospodou místnost, kam sbírají staré věci. Vědí, že za pár let budou mít cenu, protože už jinde nebudou," tvrdí sběratel. „Tak se přijďte podívat, ale napřed mi zatelefonujte na číslo 720 108 961, abych měl na vás čas," zve zájemce František Koupal.