Objekt v Dukelské ulici se chystá na náročnou rekonstrukci, a tak naposledy otevřel některé expozice. Využívají to školy, náhodní turisté i stálí návštěvníci.

Vliv má i to, že někde už začaly jarní prázdniny. Podle Marie Spurné, která v muzeu vypomáhá jako průvodce, se třeba pozná, že s vnoučaty o prázdninovém volnu vyrazili prarodiče. „V úterý přišla spousta lidí,“ zmínila ke zvýšenému zájmu o expozice Marie Spurná a dodala, že pozná za roky, co v muzeu pomáhá, i pravidelné návštěvníky. „Dneska tady byli asi tři,“ řekla sympatická průvodkyně a doplnila, že chodí všechny generace. Nejen děti a senioři, ale i střední generace a mladí lidé.

Za ty mladší si tento týden prohlížel expozici věnovanou padělání peněz Martin Homolka z Dobré Vody. „Přišel jsem zvlášť na tuhle výstavu,“ uvedl mladý muž a připojil, že si ale vyčlenil na muzeum více času. „Zjistil jsem, že se zavírá, tak jsem to spojil s prohlídkou dalších expozic,“ řekl Homolka, který je jinak hlavně příznivcem historie letectví. Oslovily ho ale i komentované prohlídky minerálů nebo středověku. „Přestože mi to není tak blízké jako historie letectví,“ dodal Homolka. S úsměvem doplnil, že trochu roli sehrálo i to, že je vstup zdarma, ale zdůraznil, že to rozhodně nebyla hlavní motivace. „Vstupné je sem stejně spíše symbolické,“ konstatoval Homolka.

Návštěvníci mohou v těchto dnech využít i komentované prohlídky. Ocenila je například Jaroslava Brožová z Českých Budějovic. „Četla jsem, že mají být prohlídky i s odborným výkladem. Dvou jsem se účastnila a teď si ještě výstavy prohlížím sama,“ řekla ke své návštěvě Jaroslava Brožová s tím, že přišla dopoledne také proto, že vnoučata jsou ve škole a ve školce, a tak má momentálně dost času.

Zvýšený zájem o muzeum potěšil i jeho stálé zaměstnance. V přírodovědné expozici například zajímavé minerály hrající všemi barvami nebo vycpaniny přibližoval návštěvníkům Zdeněk Kletečka, entomolog muzea. „Vypomáhám kolegovi. Vyšší zájem je patrný. V úterý tu byly hodně školy, od středy chodí dost i individuální návštěvníci,“ řekl Deníku Kletečka ve chvilce, kdy zrovna nepopisoval rozdíl mezi rackem a rybákem.

Do muzea přitom dorazili i poměrně vzdálení hosté. „Jsem z Plané nad Lužnicí. Líbily se mi hlavně středověké zbraně,“ poznamenal školák Petr Kubíska, který se do muzea podíval díky prázdninám. Podobně na tom byl Jan Vaníček z Tábora. „Přijeli jsme na výlet s mamkou,“ svěřil se hoch, kterého zaujalo muzeum celkově. Zapůsobilo na něj i to, že při výkladu knihovnice Heleny Stejskalové se dozvěděl, že v Českých Budějovicích byly v katedrále svatého Mikuláš ve zvláštním prostoru za třicetileté války uloženy několik let korunovační klenoty a část důležitých archivů Českého království.

Školní skupiny zastoupili v Jihočeském muzeu například i žáci českobudějovické ZŠ Pohůrecká. „Líbí se nám tu hodně. Ještě jsme v muzeu nebyli,“ zdůraznili Pavel Steier a David Kubeš. „Nejvíc se mi líbil model zlatých dolů,“ připojil David Kubeš. Jejich spolužák Jan Strnad se pochlubil, že v muzeu je už po třetí. Jednou jsem tu byl, když mi bylo pět, jednou se školkou a teď je to po třetí,“ vypočetl Jan Strnad a dodal, že jemu osobně se nejvíc líbily expozice zbroje a velká výstava hub.

Expozice muzea se teď budou postupně uzavírat a stěhovat. Kdo chce využít Týden otevřených dveří, při kterém se konají i komentované prohlídky a také je vstup  zdarma, má šanci do neděle 11. března. Rekonstrukce muzea se plánuje na roky 2012 až 2013. Náklady se odhadují na více než 100 milionů korun.