Kolik věcí a nepotřebného harampádí se dá nashromáždit za 110 let? To právě na vlastní kůži pocítili zaměstnanci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Museli totiž vyklízet historickou budovu v Dukelské ulici, kde v pondělí začala velká přestavba. Muzeum kvůli tomu bude asi dva roky zavřené. Výstavy se přesunují na Žumberk a do Trocnova.

Budova byla postavena v roce 1901, pro návštěvníky se otevřela v roce 1903. Během let  dostala novou střechu a rozrostla se o několik vestaveb i nákladní výtah, ale kompletní rekonstrukce se tu uskuteční poprvé. „Je šílené, co sem naši předchůdci natahali za krámy v domnění, že se jednou budou hodit. Samozřejmě je nikdy nikdo nevyužil, ale teď když jsme je vyhodili, nám určitě budou chybět," komentoval s úsměvem ředitel Pavel Šafr.

S exponáty opatrně

Zaměstnanci začali budovu vyklízet již koncem minulého roku. Nejnáročnější bylo stěhování exponátů. Za to zodpovídali kurátoři sbírek,  kteří museli být velmi opatrní. „Nic se nesmí poničit ani zašantročit a vše je nutné uložit tak, abychom se k tomu dostali. Když si totiž ze sbírek uděláme nedostupné skladiště, tak jsme na dva roky vyřazeni z muzejního provozu, což samozřejmě nechceme," vysvětlil Pavel Šafr. Exponáty jsou nyní již uložené v depozitářích na několika místech.

Dále bylo nutné vystěhovat nábytek z výstavních sálů, kanceláří i úložných prostor. Právě zde našli pracovníci nejvíce harampádí. Narazili  například na staré vitríny se sklem, které už mohlo kdykoli prasknout. Tyto kusy nábytku proto skončily v kontejneru.

Nějakého překvapivého historického objevu se nedočkali. „Žádný neobjevený poklad jsme tu neodhalili. Ona by to ani nebyla naše dobrá vizitka, protože by to znamenalo, že nemáme přehled o svých exponátech, že jsme něco zapomněli," doplnil Šafr.

Své poslední věci odvezli muzejníci z budovy v Dukelské ulici na konci minulého týdne. Od pondělka se tu již pohybují stavebníci. „Zatím se jedná o vyklízecí práce a rozebírání dřevěných konstrukcí, takže postupujeme od půdy směrem dolů po patrech. Pak začnou bourací práce, samotná rekonstrukce, zřízení nových výtahů, střecha a truhlářské výrobky," popsal Jan Kandlík, výrobní ředitel firmy Vidox, která se na přestavbě podílí.

Práce v muzeu bude podle něj poměrně náročná, protože se jedná o historický objekt. Na akci bude proto dohlížet i Václav Beneš coby stavební dozor. „Je to stará budova, takže budou velké nároky na výměnu dveří, zachování omítek, detaily oken a podobně. Nejobtížnější bude výměna sítí, protože se stěny musí rozebrat a pak zase vrátit do původního stavu," uvedl.

Samotná rekonstrukce potrvá asi 16 měsíců. Poté se musí znovu vybavit expozice i kanceláře. Muzeum tak bude zavřené asi dva roky. Pro zaměstnance to znamená především změnu stylu práce. „Máme teď komplikovanou komunikaci, protože jsme se museli rozdělit do několika budov. Chvíli potrvá, než si na to zvykneme," řekl Pavel Šafr.

Přestavba je nutná

Přestavba je však podle něj nutná. „Budova byla sice skvěle postavena našimi předchůdci, ale přešlo sto let a jakoby dožila. Potřebuje změnu především po technické stránce – elektřina je ve starých hliníkových materiálech, topení neefektivní, okna jednoduchá a samozřejmě chybí moderní audiovizuální prvky," vysvětlil.

Projektanti navíc při plánování vyslyší přání obyvatel Budějovic. Ti totiž dlouhá léta volají po tom, aby se hlavní vchod přesunul na Senovážné náměstí. „Museli jsme tomu obětovat náš nejhezčí a největší sál, ale když už jsme se pro to rozhodli, vybudujeme zde také kavárnu a prodejnu se suvenýry. To je v moderních muzeích běžné a lidé se tu budou moci zdržet déle," doplnil Pavel Šafr.

Novou podobu dostanou také samotné expozice. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na stálou výstavu o přírodě jižních Čech, archeologii i historii Českých Budějovic.