Jubilejní příchozí se stala učitelka Eliška Dvořáková, která do muzea přivedla páťáky ze ZŠ T. G. Masaryka ve Vrátě.

Dřevo i národopis

„Výstava se mi celkově moc líbí. Je tu od všeho kousek. Plavení dřeva, příroda a zvířata nebo národopis,“ řekla na adresu výjimečného projektu Jihočeského muzea Dvořáková, která učí ve škole na okraji Českých Budějovic třetím rokem.

„Výstava je různorodá, expozice je propojena i přes sklářství,“ dodala sympatická učitelka, která pro děti připravila i otázky, na které hledaly na výstavě odpovědi a zapisovaly je do připravených archů.

Najít Kašperk

„Není to těžké. Když si najdeš odpovědi,“ odpověděl na naši otázku k obtížnosti úkolů Mirek Nohava. „Nejtěžší zatím bylo najít, jak se jmenoval dříve Kašperk,“ doplnil vzápětí spolužáka Dominik Nečas. A že výstavy nejsou ani dnešní mládeži úplně cizí, dosvědčil Jan Říha.

„Chystám se na výstavu orchidejí do Metropolu,“ řekl ke svému nejbližšímu návštěvnickému programu Říha.

Děti z Vráta také nebyly jediné, které si v úterý prohlédly „Příběh šumavské podmalby – Šumavu Karla Klostermanna“. „Smluvili jsme se, že výstavu navštívíme společně,“ vysvětlila Aneta Mertlíková, která přivedla žáčky z boršovské základky. Sama jubilejní návštěvnice, které za zřizovatele muzea blahopřál i krajský radní František Štangl, prozradila, že je turistický typ a na Šumavu jezdí ráda. „Spíš se podívat na rozhlednu, na vyhlídku, kostely a kapličky ani ne. Teď v zimě jsem byla na běžkách u pramene Vltavy,“ dodala Dvořáková.

Podle ředitele muzea Pavla Šafra čeká výstavu prodloužení do září. Část expozice z přeshraničního projektu potom poputuje do rakouských měst Freistadtu a Sandlu.