Majitelem všech exponátů je Antonín Manda.
„Otevřené je muzeum od prvního července letošního roku. Lidí už tady bylo dost, jezdí sem také celé zájezdy,“ podotkl včera majitel. „Záliba k vojenským autům mě popadla ihned po vojně Tak jsem celá ta léta shromažďoval a shromažďoval a chtěl jsem, aby to viděli také ostatní lidé,“ doplnil Manda s tím, že mít muzeum válečných vozidel byl jeho dlouhodobý sen.


„Nejvíce si asi cením Stöewera. To je vůz, který používala německá armáda v Africe, protože to má tak vynikají podvozek, že právě v písku a v afrických podmínkách toho Stöewer ujel nejvíce,“ upozornil. „Schwimmwagena mám už asi čtyřicet let. Auta sbírám už od svých dvaadvaceti let,“ doplnil Manda s tím, že některé restaurátorské práce si udělá na exponátech sám a některé musí svěřit dalším odborníkům.


Ledenické muzeum otevře oficiálně své brány až zase v březnu příštího roku. Do té doby bude majitel pracovat na změnách a vylepšeních.


„Budou určitě k vidění nové automobily. Připravujeme například Opel Blitz s pohonem čtyři krát čtyři, což je také velice zajímavý vůz. Jinak tady plánujeme udělat dráhu pro čtyřkolky a půjčovat veterány na projížďky. Ať si to každý zkusí, ale s určitými vozy,“ nalákal Manda fanoušky historických vozidel.


Řada plechových klenotů čeká na rekonstrukci a své stálé místo v muzeu. Jedním z nich je také nákladní vozidlo spojeneckých sil z druhé světové války.
„Přesně toto auto se vylodilo v Normandii šestého června v roce čtyřicet čtyři. Přivezl jsem ho od jednoho francouze, který auto dokonce tehdy pomáhal vykládat na břeh,“ popsal včera Antonín Manda historii jednoho z veteránů. „Je však ještě v pěkném stavu,“ pochvaloval si.