Tohoto významného odborného kongresu se zúčastní zhruba 450 lékařů z České a Slovenské republiky. Letošní ročník se po jedenácti letech vrací k tématu diagnostiky a léčby nádorů plic.
„Co se týká četnosti zastoupení, jsou nádory plic u mužů na prvním místě,“ uvedl primář onkologického oddělení budějovické nemocnice Václav Janovský. Dodal, že ačkoli postižení mužů je trojnásobně vyšší než žen, v posledních letech počet onemocnění žen vzrůstá.
„Podle nejnovějších údajů je v Jihočeském kraji diagnostikováno nádorové onemocnění plic 63 osobám na sto tisíc obyvatel. To nás v celorepublikovém průměru staví na čtvrté místo, v těsném závěsu za kraj Karlovarský, Ústecký a Plzeňský,“ sdělil Janovský.
Vysoký výskyt nádorů plic vede lékaře také k otázkám po jejich příčinách. „Jako hlavní rizikový faktor je stoprocentně prokázán vliv kouření, jak aktivního, pak pasivního. V tomto směru chceme především upozornit na riziko u dětí, které pobývají v zakouřeném prostředí,“ řekla Jana Vančurová, vedoucí lékařka úseku radioterapie.
Dalšími rizikovými faktory podle lékařů je dlouhodobé vystavení radonu, zvláště v hornických profesích, dále azbestu či některým barvivům. Pro úspěšnou léčbu je důležitá především včasná diagnostika.
Cílem kongresu je předat účastníkům nejnovější a nejkomplexnější poznatky z oboru. „K tématu se vracíme po dlouhé době a je tu ohromný vývoj. Například co se týče přístrojů, jsme nyní o dvě generace dál než před jedenácti lety,“ podotkl Janovský.
Českobudějovická nemocnice je jediným komplexním onkologickým centrem v Jihočeském kraji. Ročně tu zahájí léčbu více než 1500 nových pacientů s nádorovým onemocněním.