Společným koncertem českých a rakouských hudebníků vyvrcholí festival Múzy na vodě, který ve čtvrtek začne v centru Budějovic. Pořadatelé připravili pět večerů s vážnou hudbou, muzikálem a swingem, během nichž zahrají hvězdy jako Jaroslav Svěcený nebo Ondřej Havelka. Vstup je zdarma.

Hrát se bude na soutoku Vltavy a Malše. Ten ostatně přivedl organizátory na myšlenku uspořádat hudební večery na vodní hladině. „Chtěli jsme využít půvab, výjimečnost a romantické kulisy toho místa,“ uvedla vedoucí odboru kultury Iva Sedláková.

Začne Svěcený

Festival na vodě zahájí houslový virtuos Jaroslav Svěcený a Jihočeská komorní filharmonie. Další den je vystřídá muzikál West Side story Městského divadla Brno. Hudbu a slovo propojí sobotní symfonická suita Planety anglického skladatele Gustava Holsta. Provede ji Moravská filharmonie Olomouc pod vedením Stanislava Vavřínka.

„Jednotlivé skladby vyzývají k tomu pojmout je nejen hudebně. Nechali jsme si zpracovat něco z mytologie planet a natočit bohužel již zesnulým mistrem slova Miroslavem Moravcem,“ popsal ředitel filharmonie Vladislav Kvapil.

S koncerty na vodě už má orchestr zkušenosti. Například loni hrál v Moravských Budějovicích na pódiu ukotveném v bazénu. Na říčních pontonech ho však v sobotu čeká premiéra.

„Myslím, že muzikanti jsou zvyklí hrát na lecčems. Snad nedostanou mořskou nemoc,“ doplnil s úsměvem Kvapil.

V neděli přijede na soutok Ondřej Havelka s Melody Makers. Vystoupení poskládá ze svého tradičního programu Zavřete oči, přicházíme. „Plán koncertu ale udělá pan Havelka až těsně před ním, kapela má v repertoáru 130 písniček,“ přiblížil manažer souboru Lukáš Herink.

Múzy zakončí společné vystoupení muzikantů z jižních Čech a Dolních Rakous, které výjimečně začne v 19 hodin. Ostatní koncerty startují v 21.30 hodin.

„Chtěli jsme skloubit naše a a rakouské kapely. Kulturníci z druhé strany hranice nám doporučili Woody Melectric hrající pop a jazz, přijedou sem za nimi dokonce Češi žijící v Rakousku. Náladičku doklepne dixie Old Steamboat Jazzbandu a pak se přesuneme na kinematograf bratří Čadíků,“ řekla Sedláková.

Oproti loňskému roku zvětšili pořadatelé ponton na 150 metrů čtverečních, mimo jiné kvůli 81 olomouckým filharmonikům. Špatnou zprávou je, že kvůli počasí bez náhrady zrušili balet Madame Butterfly Jihočeského divadla. Měla to být derniéra souboru v nynějším složení a rozlučka s jeho šéfovou Libuší Královou. Předpověď ale varuje před bouřkami se silným deštěm až do čtvrtečního večera.

„V současné době nemůžeme připravit pontony na vodní hladinu a nemohou se konat ani zvukové a světelné zkoušky. Konzultovali jsme to s hydrology a jde nám o bezpečí diváků,“ zdůvodnila Sedláková. Pokud bude pršet, odehrají se všechny akce v Domě kultury Metropol.

2. července
Jaroslav Svěcený a JKF

3. července
West Side story

4. července
Městská filharmonie Olomouc

5. července
O. Havelka a Melody Makers

6. července
Pop–jazzový koncert

Soutok Vltavy a Malše
Začátky ve 21.30 hodin
Začátek 6.7. v 19 hodin
Vstup zdarma