Okradli mě, pomyslel si Karel Kozel z Temelína poté, co nedávno natankoval u jedné z píseckých benzinek.

„Na čerpací stanici svítila výhodná cena benzinu, a tak přesto, že jsem měl v nádrži ještě asi dvacet litrů, rozhodl jsem se dotankovat nádrž. Nádrž Fabie je na 45 litrů benzinu, takže by se tam mělo vejít pouze dalších 20 litrů. Z čerpadla vyběhl bodrý chlapík, který vsunul tankovací pistoli do nádrže. Řekl jsem mu, aby nádrž úplně dotankoval,“ líčí svůj zážitek dvaašedesátiletý Kozel.

„Po skončení tankování jsem teprve pochopil ochotu obsluhy a také to, proč se dáma za pokladnou nervózně rozhlížela. Světe, div se! Do nádrže o obsahu 45 litrů se podle počitadla u stojanu vešlo 61 litrů benzinu. Pochopil jsem, že jsem pořádně naletěl a za zdánlivou ochotu zaplatil více než 600 korun, o které se obsluha zřejmě podělila,“ pokračuje Kozel.

Jeho naštvání trvalo několik dnů, po nichž se rozhodl promluvit si s provozovatelem čerpací stanice. Jeho přístup ho ale překvapil. Čekal, že se majitel bude vymlouvat a své zaměstnance krýt, ale stalo se něco jiného.

„Majitel mi podal vcelku věrohodné vysvětlení podložené odborným vyjádřením výrobce. Podstata celého problému tkví v tom, že při pomalém dotankování vozidla se u nádrže doplní i takzvaný bezpečnostní prostor nádrže včetně nalévacího hrdla. Podle tabulky výrobce je možno do nádrže u vozidla fabia místo 45 litrů natankovat 58 litrů,“ dodává Karel Kozel.

Škoda Auto ale takovéto tankování svým zákazníkům z bezpečnostních důvodů rozhodně nedoporučuje.