„Hned po žních se dává zrno do zásypů bažantům a pak se dává oves i spárkaté zvěři,“ popsal praxi Pavel Pletka, jednatel Okresního mysliveckého spolku České Budějovice. Na seno dojde podle Pletky řada až v říjnu, když přejdou mrazem travní porosty.


Myslivci pečují o zvěř celoročně, ale v létě spíše udržují slaniska a napaječky, případně opravují technická zařízení v honitbách.


Hlavní starost s přikrmováním začíná na podzim. „V tomto období je trávicí trakt zvěře přizpůsoben příjmu jadrné potravy a energeticky bohatá krmiva se v těle zvěře přeměňují na tukové zásoby, které rozhodují o přežití v zimním období,“ zdůraznil Šilha. Jako krmivo využívají myslivci i zemědělské a potravinářské odpady, které jsou pro zvěř vhodné. „Je nutno krmit tak, aby bažanti nalézali potravu na více místech. Pokud nenaleznou ve svém okolí dostatek potravy, vydávají se ji hledat. To není žádoucí, protože se rozprchávají do krajiny, kde jsou ohroženi predátory,“ poznamenal k důležitosti krmení bažantů Šilha. Na území bývalého okresu Č. Budějovice opatrují myslivci 124 honiteb.