Osm malých černých oveček, lemur, kterého matka nosí na břiše, a aprílový poník. Několika přírůstků se na začátku jara dočkali v Zoologické zahradě Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Většinu z nich už mohou návštěvníci běžně vidět ve výbězích.

Hned o osm zvířat se rozrostlo stádo ovcí ouessantských. Narodili se v posledních deseti dnech. „To je obvyklý počet mláďat, očekáváme, že ještě přibudou další. Ovce tady chováme už řadu let a všechno je bez problémů, přirozené, ošetřovatelé nemusí nijak zasahovat," popsal zoolog Ivan Kubát.

Poněkud komplikovanější situace nastala v rodině lemurů kata. Na svět tu zhruba před týdnem přišla dvě mláďata, o jedno z nich se však matka nedokáže postarat. „Je to mladá samička, která má prvního potomka a bohužel to nefunguje tak, jak by mělo. Mládě tedy uměle přikrmujeme z láhve. Zároveň ho zatím máme v samostatném prostoru odděleném pletivem," doplnil Ivan Kubát.

Druhý malý lemur je ale běžně k vidění v expozici Malá Afrika. Narodil se totiž jiné samičce a ta ho nyní celé dny nosí na břiše. Skupina lemurů kata žije v Zoo Ohrada už tři roky. Všichni se sem tehdy přestěhovali ze Zlína.

V pondělí 1. dubna se chovatelé dočkali přírůstku ve výběhu shetlandských pony. Novorozené samičce proto říkají Aprilka či Aprílie. „Porod byl naprosto přirozený. Jen jsme pro jistotu situaci sledovali, ale nebyl třeba žádný zásah. Matka je navíc už zkušená, takže očekáváme, že i samotný odchov bude bez problémů," komentovala asistentka zoologa Kateřina Kucírková.

Poníci mají podle ní v posledních letech běžně jedno mládě. Zatím v expozici žije pouze jedna rodina. Aprilka se proto možná později přestěhuje jinam a ošetřovatelé ji vymění za jinou samičku.

Změny v Zoo Ohrada se však netýkají jen mláďat. Například dnes odsud odvezou skupinu osmnácti plameňáků do Polska. „Jedná se o naše loňské a předloňské přírůstky, které si nyní vezme polská zahrada. My máme jednu z největších skupin plameňáků 
u nás, takže nám jich tu stejně zůstane přes osmdesát," uvedl Ivan Kubát. Ošetřovatelé však budou muset být při odchytu velmi opatrní. Kvůli svým vysokým nohám jsou totiž plameňáci náchylní ke zranění.

Letos ovlivňuje práci zaměstnanců jihočeské zoologické zahrady také nečekaně chladné počasí. Obvykle na přelomu března a dubna již stěhují ptáky ze zimovišť do venkovních výběhů, ale tentokrát je raději ještě nechávají uvnitř. Návštěvníci jsou tak ochuzeni například o pohled na pelikány.

V areálu však podle plánu pokračuje stavba tří nových expozic v prostoru mezi restaurací a ptačí voliérou. První představí horskou faunu, to znamená především kamzíky, skalní orly a sviště. Ve druhé by měli být medvědi, ussurijští tygři a také rosomáci. Třetí částí projektu je expozice stepí, v níž se zabydlí gazely džejran, sysli, dropi či lišky korsak. Výběhy navíc doplní vyhřívaný pavilon, který nabídne netradiční terária s obojživelníky a plazy.

Prvními obyvateli nových staveb budou zřejmě orli. Jejich voliéra je téměř hotová 
a zvířata jsou již připravená 
v zázemí. Další budou přibývat postupně. „Máme například rozjednaný odběr medvědů z Tádžikistánu, ale jsou tam komplikované předpisy, takže to asi bude nějakou dobu trvat. Většina expozic by se ale v polovině roku měla už zaplňovat," uzavřel Ivan Kubát.