VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na betlém v lískovém oříšku musí být nálada

České Budějovice – Ze sportovního světa si vypůjčila název rubrika Českobudějovického deníku – Štafeta. Každý týden si její účastníci předávají na stránkách Deníku otázky, jako se na atletických stadionech předává štafetový kolík.

23.3.2010
SDÍLEJ:

Betlém z dílny Jany Pulcové z Hluboké nad Vltavou.Foto: Deník/Edwin Otta

Tentokrát se ptal včelař Antonín Zvánovec a odpovídá Jana Pulcová z Hluboké nad Vltavou, která se již tři desítky let věnuje doma výrobě betlémů. V době Velikonoc k betlémům přibývají například i kraslice.

Jaká je vaše domácí „betlémářská“ tradice?
Maminka byla učitelkou ručních prací a náboženství. Když se vdala na mlýn u Sedlce, odkud pocházím, vymýšlela nám vždy něco, aby nás zabavila. Když dojila, posadila nás na slámu a dala nám různé hadříky na hraní. Doma se pletlo a vyšívalo. Ale betlémy jsem začala dělat až tak před třiceti lety. Jeden syn byl na vojně a druhý byl na lyžařském výcviku. Byli jsme doma sami s manželem a bylo nám smutno, tak jsme začali dělat betlém. Chýši tehdy dělal manžel na tesařské spoje. Vyhráli jsme si s ním.
Z čeho vyrábíte betlémy?
Ze všech přírodnin a dalších materiálů. Děti z legrace říkají, že vybírám i popelnice. Když se kácely duby na Hluboké, tak jsem si přinesla samorosty. Není vycházka, že bych něco nepřinesla. Mechy, žaludy, bukvice, lišejníky. Například sláma, to je těžší, ta se musí vzít na poli, dokud není obilí pokosené. Hodně dělám betlémy z kukuřičného šustí. Šustí je nádherný materiál, je v tom takové to sluníčko. Pěstujeme kvůli tomu kukuřici i na zahrádce. Nebo nám pěstují mák na Lipce, kde mají ovce a mák má potom pěkné velké hlavičky. Betlémy dělám i paličkované nebo z vizovického pečiva a dalších materiálů.
Jak těžké je udělat betlém třeba z rybích šupin?
Šupiny patří mezi nejnáročnější materiály. Týden se namočí ve vodě, pak se kartáčkem vyčistí, vyperou, naškrobí, vyžehlí, pak se vystřihnou do správného tvaru a miniaturní jehličkou se přišívají.
Měli by podle vás mít lidé doma betlém?
K Vánocům betlém patří. Symbolizuje atmosféru. Co si jinak budete o svátcích pamatovat? Co jste dostal za bundu? My si pamatujeme, že jsme se doma scházeli a šli jsme na půlnoční s taťkou. Taky si dodneška pamatuju, že jsme měli doma starý vystřihovaný papírový betlém.
Se svými díly sklízíte úspěchy i na výstavách…
Od srpna se to začne rozvážet a teď jsme přivezli začátkem března poslední z Itálie. Půjčuji je na výstavy do Hvožďan, Tábora, Týna nebo Písku. Ve Hvožďanech mají každý rok výstavu nějak pojmutou. Vyložím jim na ukázku betlémy a oni si vyberou. Betlém jsem půjčila i na výstavu do Budějovic do muzea. V Německu je půjčuji do Zwieselu a do Deggendorfu. V Itálii do Salerna.
A co výstava v Římě?
Výstava se koná pod záštitou papeže. Má už čtrnáctiletou tradici. Každý rok přibírají jednu evropskou zemi a minule se jim „čeko“ tak líbilo, že nás pozvali zase. Dala jsem tam třeba drátkovaný betlém. Měla jsem devět betlémů v katalogu. Měli tam takovou jejich klasiku a tyhle naše betlémy tam neznali. Proto jsme měli takový úspěch.
Máte i různé kuriozity…
Dělám miniatury do lískových oříšků. V cizině z toho šílí. Teď jsem zrovna jeden dokončila, ale na to musí být nálada.
A když skončí výstavní sezona?
Poopravím je a začnu dělat nové. Od Vánoc jsem udělala dva velké betlémy. Původně jsem udělala jeden a hned se řeklo, a co Hvožďany? Teď dělám betlém z látkových kroužků. Na figurku je jich třeba kolem třiceti až čtyřiceti. Sešitá kolečka látky se skládají na sebe, nosnou kostrou je drát. Hlava, ruce a nohy jsou ze dřeva. JAS ze Stráže nad Nežárkou mi prodává odpad. Co se jim nepovede, to já zpracuji.
Nepřekážejí vám už trochu betlémy doma?
Od šustí mám podobných osm možná devět. Máme na to celé dvě místnosti. Manžel již udělal také speciální polici. Už máme betlémy všude, kde se dá.
Blíží se Velikonoce. Je to znát i u vás?
Už loni jsem udělala křížovou cestu do vajíček. Ukazovala jsem ji na Klostermannově výstavě v Jihočeském muzeu a hned si ji tam nechali. Mimo zdobení vajíček dělám ještě spousty věcí. Nesedím, abych něco nedělala rukama.
A jak to vypadá s rodinnými pokračovateli? Máte nějakého následovníka či následovnici?
Snacha a vnučka možná jednou budou pokračovat. Pilně mi radí vnouček.

Autor: Edwin Otta

23.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení