Na pondělí 3. dubna se chystá zasedání budějovického zastupitelstva. Zároveň se ale začali na stejný den svolávat přes internet zastánci omezení automobilové dopravy v centru Budějovic. Příznivci zklidnění dopravy si nepřejí, aby se město zase vrátilo k tomu, že se náměstí stane kruhovým objezdem, dopravní zkratkou a parkovištěm. Poté, co soud zrušil úpravy přijaté loni.

Město nepatří autům, ale lidem.Zdroj: FB

Podle Michala Hořejšího, který akci spolupřipravuje, ohlásili organizátoři sto až dvě stě účastníků. "Má to ohlas," říká k výzvě ke shromáždění Michal Hořejší. Kolem kašny se má konat setkání s doprovodným programem. "Chceme dát najevo radnici, že by neměla snahu o omezení dopravy položit," vysvětluje Michal Hořejší. V letáku, který byl organizátory zveřejněn, se mimo jiné konstatuje, že zpětná proměna náměstí v kruhový objezd je pro účastníky akce nepřijatelná a že by se neměla opouštět cesta, která podle svolavatelů přiblíží Budějovice evropskému standardu.

Spor o úpravy

Loni začala v létě platit omezení, která měla za cíl zklidnit dopravu v centru Budějovic. Mimo jiné se část Biskupské ulice stala jednosměrnou a zároveň nebylo možné projíždět na náměstí kolem Černé věže.

Rozhodnutí města ale bylo napadeno u soudu, a ten opatření zrušil kvůli procesním chybám. Od března se tak situace v centru vrátila k dřívější praxi a velké frekvenci dopravy. Ta byla kritizována mnohými občany i politiky, například kvůli tomu, že náměstím projíždělo velké množství automobilů, jejichž řidiči si tudy třeba jen krátili cestu, místo aby objížděli historické centrum.

Dopravní změny v Českých Budějovicích, dopravní změny na českobudějovickém náměstí.
Přes budějovické náměstí už si cestu lidé autem nezkrátí. Platit bude řada změn

Současné vedení města muselo rozhodnutí soudu respektovat, ale náměstek primátorky Lubomír Bureš uvedl, že nové vedení města s konceptem změn v centru počítá a chce přitom využít i některé studie a projekty, které zdědilo po bývalé koalici. Měly by to být ale změny připravené v širším kontextu a navázané třeba i na nové parkovací možnosti. Zároveň připravené tak, aby nebylo znovu napadnutelné u soudu. Už tento týden chce radnice představit i novinky, které se budou týkat dopravy na sídlišti Máj.

Setkání občanek a občanů na podporu zklidnění dopravy v centru se uskuteční 3. dubna od 16 hodin u Samsonovy kašny.