K volbám na Českobudějovicku přišlo 70,52 % oprávněných voličů. To je o něco více, než kolik činí hodnota volební účasti v celé republice. Nejvyšší volební účast na Českobudějovicku byla v Čenkově u Bechyně (91,11 %), kde uspěl Petr Pavel. Na druhém místě skončila Danuše Nerudová, třetí místo tady bral Andrej Babiš.

Nejnižší volební účast v okrese byla v Dobšicích (62,1 % voličů). I zde vyhrál Petr Pavel následovaný Andrejem Babišem a Danuší Nerudovou.

V krajském městě ovládl volby Petr Pavel, který zde získal 37,69 % hlasů. Druhý skončil Andrej Babiš (30,76 %), třetí Danuše Nerudová (14,74 %).

Vedl i průběžně

Na Českobudějovicku už v průběžných výsledcích po hodině sčítání vedl Petr Pavel. Jeho průběžný výsledek činil těsně před 15. hodinou 34.76% hlasů. V tu chvíli bylo sečteno asi 32% hlasů a volební účast se průběžně vyhoupla dokonce na 70%.

Na průběžném druhém místě byl na Českobudějovicku v tu dobu Andrej Babiš se ziskem 32,95% hlasů. S velkým odstupem pak byla v tu chvíli Danuše Nerudová s 15,18% hlasů.

Na Českobudějovicku byla účast jako jinde vysoká. Komisaři ale měli zprávy i odjinud. Například Petr Vober, člen komise v Pištíně, měl od kamaráda zprávy i z Moravy. "Volal mi známý z Ostravy a říkal, že to, co se tam děje, ještě nezažil. Volební místnosti jsou tam úplně narvaný," uvedl Petr Vober. I v Pištíně byla účast vysoká. "Voličů chodí opravdu hodně, máme 66%," doplnil po 13. hodině Pavel Vober. K pozdním voličům zde v okrsku patřil Miroslav Kučera, který přijel z nedalekých Pašic, jež pod Pištín patří. "Předělávám dílnu," komentoval čas volby i pracovní oblečení.

Prezidentské volby 13. ledna 2023 v Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích.
Lidé na Budějovicku začali volit příštího prezidenta

Ve 14 hodin už potom volební místnosti zavřely, ale v pohotovosti začali být statistici v českobudějovické sportovní hale. Na místě byla i městská policie nebo Policie České republiky, jednak kvůli obecné bezpečnosti, ale také kvůli usměrnění dopravy, protože počet parkovacích míst aktuálně u haly omezuje stavba parkovacího domu.

Kompletní výsledky prvního kola prezidentských voleb na Českobudějovicku najdete ZDE.

V celém kraji vyhrál volby těsně Andrej Babiš, kterému dalo hlas 121 618 Jihočechů (34,88 %). Jako druhý v jižních Čechách skončil Petr Pavel, kterého volilo 116 874 Jihočechů (33,52 %). Třetí je v kraji, stejně jako v celé republice, Danuše Nerudová. Hlasovalo pro ni 52 431 Jihočechů (15,04 %).

Ze všech jihočeských okresů byla nejvyšší účast u prvního kola prezidentských voleb na Táborsku (71,12 %). Naopak nejméně lidí přišlo volit na Českokrumlovsku (66,34 %). Průměrná volební účast činila 69,43 %.

Kdo doplní otazník na koláži českých prezidentů?
Svobodu vítali chlebem, Zápotocký ani nezastavil. Prezidentské cesty na jih Čech

Druhé kolo voleb se bude konat za dva týdny. Lístky dostanou voliči přímo ve volebních místnostech.

Podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera nemá policie v souvislosti s volbami v jižních Čechách hlášenou mimořádnou událost. "Vše se obešlo bez jakéhokoliv incidentu," uvedl Jiří Matzner a připojil, že na volby Policie ČR staví hlídky, které mají na starosti například noční dohled nad volebními místnostmi.