V Jihočeském kraji podle předloňských čísel žilo 643 747 obyvatel. Zajímavostí je, že ve většině okresů mírně převažovaly ženy. Z celkového počtu obyvatel kraje je 325 616 žen, tedy 50,6 %. Zatímco v okresech jsou počty mužů a žen téměř vyrovnané, na Českobudějovicku je žen o více než 4 000 víc v porovnání s muži.

Věk obyvatel: Nejstarší obyvatelstvo v Jihočeském kraji žije na Písecku. Průměrný věk obyvatel v tomto okrese je 43,8 roku. Naopak na druhé straně tabulky je podle statistik Český Krumlov, kde je věkový průměr rovných 42 let. Celorepublikový průměr činí 42,6 roku.

V Českých Budějovicích se teplota v pátek 14. ledna dostala nad 12 °C. Sluníčko vylákalo do ulic spoustu lidí.
Spíše půlku března než půlku ledna připomínalo páteční počasí na jihu Čech

Sňatky: Nejvíce "Ano" zaznělo v roce 2020 v okresech Český Krumlov a České Budějovice. Sňatečnost na tisíc obyvatel tu byla o tři desetiny vyšší, než republikový průměr 4,2 %. Naopak nejméně párů se bralo na Písecku, kde statistiky udávají sňatečnost jen 3,8 na tisícovku obyvatel.

Rozvodovost: V rámci republikového průměru připadají na tisícovku lidí dva rozvody. V tomto směru dopadl nejhůře v kraji okres České Budějovice, kde podle dat za rok 2020 proběhlo 445 rozvodů. Číslo je o tři desetiny vyšší, než je průměr. Nejméně rozvodů v rámci Jihočeského kraje evidují statistiky shodně na Táborsku a Písecku. V obou okresech připadá na tisíc obyvatel 1,9 rozvodů. V roce 2020 se rozvodovost v Česku pohybovala kolem 47 %, což je kousek od historického maxima. Podle odborníků je hlavním viníkem koronavirus a doprovodné jevy kolem něj. "Mezi lidmi panuje nepříznivá atmosféra a velká izolovanost, lidé málo chodí do společnosti a nemají si s kým popovídat. Práce z domova také způsobuje, že si partneři lezou na nervy a konfliktů přibývá. Zároveň chybí vzájemná komunikace a zvyšuje se závislost na elektronice," vyjmenoval některé z důvodů rozvodovosti psycholog Rostislav Nesnídal.

Zakladatel TV Šlágr Karel Peterka na koncertě ve Větřní v roce 2019.
Insolvence televize Šlágr: Věřitelé přihlásili pohledávky za 92 milionů

Úmrtnost: Pro celou Českou republiku vychází počet úmrtí na tisíc obyvatel na číslo 12,1. V okrese Tábor zemřelo v roce 2020 celkem 1383 lidí, což vychází na průměrných 13,5 úmrtí v přepočtu na 1000 lidí. Naopak nejméně zemřelých eviduje okres České Budějovice, kde vychází 11 úmrtí na tisícovku obyvatel.

Porodnost: Nejvíce se v roce 2020 v rámci kraje činili rodiče na Českobudějovicku, kde na tisícovku lidí připadá 11,5 narozených dětí. Celkem se jich tu narodilo 2 258. Naopak nejméně dětí evidují statistiky v okrese Prachatice a to 455 dětí, hrubá porodnost vychází na číslo 8,9. Průměr v rámci republiky je pak 10,3. Jako první v pořadí se v kraji narodila téměř polovina dětí (47,0 %), druhorozených bylo 37,6 % a zbylých 15,4 % připadalo na děti, které se narodily jako třetí a další v pořadí. Babyboom spojený s častějším pobytem doma kvůli pandemii covidu se nekoná. Porodnost spíše klesá. "Lidé spolu přestali sexuálně žít. Každý usne večer někde jinde a partneři vynechávají fyzický kontakt. Někteří mají zároveň strach mít děti v obavách z budoucnosti," vysvětlil Rostislav Nesnídal a dodal, že situace podle něj v následujících letech nebude lepší.

Škoda po požáru domu ve Zlivi je přes milion korun.
OBRAZEM: Škoda po požáru domu ve Zlivi je přes milion korun

Výše důchodu: Senior v důchodovém věku pobírá v Česku podle statistiků průměrně 16 124 korun. Nejlépe v Jihočeském kraji jsou na tom s důchody lidé v Českobudějovickém okresu, kde je průměrný důchod 16 432 korun. Naopak nejméně peněz pobírají lidé v důchodovém věku na Jindřichohradecku. Průměrný důchod je tu 15 598 korun.