Zaregistrovat se do evidence přišla i šestapadesátiletá Marie Shimon z Českých Budějovic. „Včera jsem skončila, 
a teď hledám poprvé práci. Nabídli mi práci kuchařky na noční směnu v Motoru od 12 hodin, ale to už není pro mě," poukazuje Marie Shimon na svůj věk. „Jsem už v té věkové kategorii, kdy se těžko něco shání, ale doufám, že se mi to podaří, budu brát cokoli," dodává žena, která roky pracovala jako pomocná kuchařka v restauraci.

Problém se sháněním zaměstnání mají ale i mladší ročníky. „Po mateřské jsem byla dva roky doma a nemohla jsem nic sehnat. Teď jsem chvíli dělala, a zase mě propustili," říká Alexandra Voltrová z Českých Budějovic. Také ona se poohlíží po pomocných profesích kuchařky či uklízečky. „Teď už je mi jedno, v jakém budu oboru. Mám něco vyhlídnutého, ale nevím, jestli mě vezmou. Snad se poštěstí," dodala mladá žena.

Na českobudějovickém úřadu práce bylo k poslednímu prosinci evidováno celkem 7782 lidí bez práce, což je o 794 uchazečů více než ve stejném období loňského roku. „Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věkové skupině 15 až 64 let meziměsíčně vzrostl o 0,3 procenta na hodnotu 5,8 procent," uvedl analytik trhu práce Jiří Beran. Tato hodnota je nejnižší 
v rámci Jihočeského kraje (průměrný podíl nezaměstnaných je 7,1 %) a Českobudějovicko se rovněž řadí mezi 
devět okresů v České republice s nejnižší nezaměstnaností.

Co se týče poptávky zaměstnavatelů, ti stále nejvíc hledají řidiče nákladních aut (72 evidovaných volných míst), obchodní zástupce (64), pracovníky bezpečnostních služeb (48) a zedníky (41).

Nezaměstnanost na Budějovicku

míra nezaměstnanosti 5,8 %
nezaměstnaných 7 782
tzv. dosažitelných  7 413
absolventů a mladistvých 667
nových uchazečů  787
volných pracovních míst 847
práci našlo 273 lidí