Změna čeká v příštích týdnech na řidiče na trase mezi Českými Budějovicemi a Veselím nad Lužnicí.

Od 10. prosince bude uveden do provozu nový úsek D3 od Borku po Ševětín. Budované dálnici tím přibude zhruba 10 kilometrů, ale hlavně už D3 nabídne souvislých 70 kilometrů kapacitní komunikace od Úsilného nedaleko Českých Budějovic po Mezno na hranicích Jihočeského a Středočeského kraje. Dosud totiž úsek Borek – Ševětín chyběl mezi ostatními už hotovými částmi D3 na Českobudějovicku.

S tím bude ale souviset od 1. ledna 2020 další změna. Pro osobní automobily začne platit povinnost mít na celém úseku dálnice na Českobudějovicku dálniční známku, jak pro Deník potvrdila tisková mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Obchvat Veselí nad Lužnicí by měl nadále zůstat bez poplatku pro vozy do 3,5 tuny. Nákladní doprava bude platit mýto na celém úseku D3.

Podle Jana Studeckého, tiskového mluvčího Ředitelství silnic a dálnic České republiky, postavila úsek mezi Ševětínem a Borkem společnost Eurovia CS za 930 milionů korun. Z velké části přitom byla využita trasa dřívější silnice I/3.

„Zatímco v loňském roce se podařilo dokončit pouhých 3,8 kilometru nových dálnic na zelené louce, letos dohromady zprovozníme 34,2 kilometru dálnic,“ říká k prodloužení kapacitních komunikací ministr dopravy Vladimír Kremlík.