V úterý osobně, anebo i přes svátky po internetu mají ještě Jihočeši možnost podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu za rok 2012. Kdo to nestihne nejpozději 2. dubna, riskuje pokutu.

Podle mluvčí Finančního úřadu pro Jihočeský kraj Jany Králové jejím kolegům zatím schází čtvrtina formulářů, které podle kvalifikovaného odhadu očekávají. „Evidujeme asi sedmdesát pět tisíc odevzdaných daňových přiznání," vypočetla v pátek.

Vyřídit vše potřebné na poslední chvíli nemusí být ale problém. Opozdilci se ani nemusejí obávat, že budou muset stát dlouho fronty. „Finanční úřad a jeho územní pracoviště zvládají vše bez komplikací a nápor daňových poplatníků odbavují plynule," zdůrazňuje Jana Králová s tím, že stále převládá počet těch, kteří formulář odevzdávají v listinné podobě. „Počet poplatníků, kteří dávají přednost elektronické cestě, stoupá rok od roku jen v jednotkách procent," dodává.

Právě touto cestou lze splnit daňovou povinnost i během Velikonoc. Formuláře najdou zájemci na www.daneelektronicky.cz, po vyplnění je mohou poslat rovnou na příslušné pracoviště finančního úřadu, odeslat prostřednictvím datové schrán᠆ky nebo vytisknout a odevzdat v listinné podobě.

Pro ty, kdo přinesou vyplněný tiskopis osobně, prodloužily finanční úřady pracovní dobu. V úterý bude otevřeno až do 18 hodin.

Na pozoru se musíte mít při placení, 2. dubna musí být peníze už na účtu příjemce, je dobré tedy poslat peníze s předstihem, anebo zaplatit přímo na pokladně úřadu. Ty ale z technických důvodů zavírají v úterý už v 15 hodin.