Podle primátora Jiřího Svobody má v první etapě vzniknout na náplavce 72 míst. „Ve finále přes dvě stě,“ říká k celkové plánované kapacitě Jiří Svoboda.

Další stání pro auta chce radnice získat na ploše naproti Kauflandu. Tam už dostali výpověď tři nájemci, kteří využívají část parkoviště u výpadovky na Český Krumlov jako prodejní místa. Prostor by měli vyklidit ke konci května. Podle náměstka primátora Petra Podholy se také hledá místo, kam by se přesunuly kamiony z další části parkoviště.

Parkování v centru Českých Budějovic podražilo.
Parkování v centru Budějovic podražilo

Pro radniční hledání parkovacích kapacit jsou pobídkou i stavební plány v lokalitě. Dvě nové víceúčelové haly by měly vyrůst na českobudějovické Dlouhé louce. Jednu chce už v létě začít stavět radnice jako náhradu za současný sportovní stánek ve Stromovce. Tu druhou plánuje podle primátora Jiřího Svobody hlavně pro basketbal soukromý investor mezi tenisovou halou a sídlem firmy HOCH.

Stavba, která nahradí dnešní velkou halu, však zabere část parkovacích míst v nejbližším okolí. Proto radnice hledá náhradu a do budoucna také celkové zvýšení počtu stání pro automobily poblíž centra. Hodně si radnice slibuje od plochy mezi Kauflandem a výstavištěm. Ta dnes částečně slouží jako prodejní místo a pak i jako odstavný prostor pro kamiony.

Tři nájemci, kteří na ploše prodávají už dostali výpověď, podobně jako nájemce zdejšího veřejného WC. Podle výpovědní doby by měli odejít do konce května. A následovat bude úprava lokality pro parkování osobních automobilů.

Do nových automatů vhodíte peníze a zadáte registrační značku svého vozu. Můžete si vyžádat vytištění daňového dokladu, ten však nevystavujete ho za sklo auta.
V centru Budějovic jsou nové parkovací automaty. Lístky už nevydají

Radnice také podle náměstka primátora Petra Podholy vyjednává s krajem, aby v areálu letiště u Plané dostaly náhradní parkovací plochu kamiony. Získala by se pak další stání poblíž centra pro osobní vozy.

Parkovací plocha má vzniknout i na náplavce u Dlouhého mostu. Na stavební úpravy se dokonce už podruhé vypíše výběrové řízení. Do prvního se přihlásil jediný zájemce a jeho nabídka převýšila limit 1,6 milionu korun. Elektronicky ovládaná závora, betonové ohradní bloky nebo vjezdový a výjezdový terminál nabídl jediný účastník za vyšší částku. Rada proto schválila vyšší limit dva miliony korun a nyní se bude konat nové výběrové řízení.

Plocha na náplavce by z výše uvedených měla začít sloužit nejdříve.