Děsivý budíček měli ve čtvrtek nad ránem obyvatelé rodinného domu v centru Hluboké nad Vltavou. V obývacím pokoji jim s rachotem přistál kus skály, která se tyčí za jejich obydlím. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Bylo třičtvrtě na pět, ozvala se hrozná rána a měli jsme v baráku skálu,“ líčila necelé dvě hodiny po neštěstí roztřeseným hlasem Naděžda Palivcová. „Otřáslo to celým domem, strašné probuzení,“ popisuje ještě nevstřebané pocity a při pohledu, jak oknem obýváku spolu se sutí dělníci odstraňují i poničené květiny, jí dochází síla dál mluvit.

„Máme zdemolovaný obývák, ale i místnost pod ním, kde byla kola, veškerá zahradní technika, motorová pila, sekačka, to všechno je zavalené,“ bilancuje na první pohled zřetelné škody dcera Hana.

Ta bydlí v Českých Budějovicích a byla první, koho šokovaní rodiče nad ránem volali. „Já jsem pak zalarmovala hasiče, přijel i pan starosta, lidé ze stavebního úřadu, statik a vše se začalo řešit, už jsme kontaktovali i pojišťovnu,“ dodává už optimističtější zprávu.

„Byl jsem s hasiči domluvený, že se ozvou, kdyby bylo třeba v souvislosti s velkou vodou zasahovat, spal jsem s telefonem u hlavy,“ vzpomíná na časné probuzení starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

„Hned jsme zahájili standardní pomoc jako při živelní pohromě. Když vám vjede skála do obýváku, je to živelní pohroma. O potřebná opatření se postaral statik, půjčili jsme Palivcovým stěhovací bedny, Lesy České republiky se postarají o vykácení stromů, které by se mohly na dům ještě zřítit. Co se bude dít dál, záleží na statickém posudku baráku i skály, ten bychom měli mít k dispozici příští týden,“ říká Jirsa.

Na pomoc Palivcovým hned brzy ráno dorazila i parta dělníků ze stavební firmy Vácha a syn. Na zahradě i v domě se to navíc dlouho hemžilo i hasiči.

V sedm ráno je střídali kolegové. Ti už měli za úkol hlavně zajistit bezpečnost při prvních zajišťovacích pracích. „Stavební firma teď postupně vyklízí místnost a podepírá strop. Kdyby se náhodou ještě kus země urval, je naším úkolem zachránit lidi,“ vysvětloval přítomnost jednotky velitel Antonín Greiner.

„Ti lidé měli štěstí, že se to stalo brzy ráno a že ta místnost, kam skála spadla, je obývák, a ne ložnice. Díky dřevníku se také prohnul stop a tím pádem nešla celá váha uvolněné masy do stěny domu. Barák ale docela drží, dole je nějaká šedesátka kamenná zeď, s barákem by se nic stát nemělo,“ vypočítává Greiner, v čem měli Palivcovi štěstí v neštěstí.

Podle vedoucího stavebního odboru hlubocké radnice Petra Smrčky je v domě neobyatelná jen jedna místnost, zbytek se jeví bezpečně. Aby mohla začít rekonstrukce, musí se k situaci vyjádřit památkáři a místo prozkoumat geologové. „Jsou si vědomi tíživé situace a podívat by se na to měli už v pátek,“ slibuje. Podle jeho informací jinde ve městě v podobném terénu takové riziko nehrozí. „Kvůli takovému nebezpečí byly už před lety zbourány domy v Podskalí, jinde jsou domy v bezpečné vzdálenosti,“ shrnul s tím, že ani místní se podobné situace jinde na Hluboké neobávají.

„Nevydržela opěrná zeď pod skálou, asi jak to bylo podmáčené těmi dešti. Uvolnil se celý blok a přes terasu se převalil na zeď domu a proboural se až do obývacího pokoje. Krom díry ve zdi je samozřejmě i zničený nábytek, teď je to potřeba vyklidit a zabezpečit,“ plánovala Hana Palivcová to nejnutnější, co bylo třeba hned udělat.

„Pomáhají nám všichni, kdo mohou, jediné, co nám schází, je vyřídit vše potřebné před zahájením oprav s pojišťovnou,“ dodala krátce před polednem její maminka Naděžda Palivcová. „Uděláme co nejrychleji maximum,“ ujistil nás hned poté, co jsme na situaci upozornili, mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.