VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na exponáty budou muset návštěvníci sahat

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Do Českých Budějovic míří unikátní výstava hlavolamů a her. Mohla by být předzvěstí stálého dětského muzea na jihu Čech.

28.4.2009
SDÍLEJ:

Názorné ukázky působení fyzikálních zákonů, chemických reakcí a matematických principů na modelech názorně předvádějí, jak to vše kolem nás funguje. Vše si lze vlastníma rukama vyzkoušet. Foto: Deník / Petr Šimr

Chuť žasnout a objevovat nové věci, všechny smysly v pohotovosti a dávku důvtipu budou potřebovat malí i velcí návštěvníci výstavy Hry a klamy, která se již zanedlouho nastěhuje do českobudějovického Domu kultury Metropol.

Na více než šest týdnů zapůjčí svých šedesát unikátních exponátů na jih Čech liberecký iQpark. Úspěch u pětadvaceti tisíc pražských návštěvníků dává tušit, že se děti, školní třídy ani rodinné výpravy nebudou nad hlavolamy a neotřelými hrami nudit ani v Českých Budějovicích.

Na vlastní ruce

Zábavná a vzdělávací výstava s výmluvným názvem Hry a klamy bude k vidění od 1. května do 14. června. Na ploše více než 350 m² nabízí šest desítek hlavolamů a interaktivních her pro děti od šesti let i pro dospělé. “Hry a klamy je hraní a učení se naráz, kombinované novým, zábavným a vzrušujícím způsobem,” říká Karey Rawitscher, ředitelka projektu a zakladatelka Hrát a Objevovat, obecně prospěšné společnosti prezentující tuto atrakci v Českých Budějovicích.

“Namísto prezentování suchých, často nudných vědeckých faktů nechává tato nadmíru kreativní výstava záměrně mladé návštěvníky si hrát s množstvím exponátů, vyzkoušet si různé fyzikální jevy a procvičovat logické uvažování či koordinaci pomocí různých skládaček,” říká dále autorka a dodává: “Všichni rodinní příslušníci, od dětí až po prarodiče, zde najdou něco, co je bude fascinovat.”

Hravé exponáty

“Slovo výstava nevystihuje přesně podstatu našeho projektu,” prohlašuje Věra Železná, ředitelka Mateřské školy Papírenská a členka rady Hrát2Objevovat, “protože dotýkání se a interakce je u většiny exponátů přímo vyžadována.”

Některé exponáty jsou skládačky, některé představují hádanku v podobě optického klamu, jiné zase otestují dovednost a zručnost.

Příkladem může být jednoduchá kulička v labyrintu, jejíž pohyb je ovládán jen náklonem nohou návštěvníka. Další experiment otestuje schopnost identifikovat různé druhy koření. K vyzkoušení je také obrovská parabola, která záhadně přenese potichu vyslovené slovo k partnerovi stojícímu u druhé paraboly na opačné straně místnosti. Jeden z nejpopulárnějších exponátů vítá návštěvníky otiskem jejich rukou, obličeje či těla na veliké obrazovce složené z pohybujících se plastových tyčinek.

Pedagogové, kteří jsou proškoleni personálem iQparku a sdružení Hrát2Objevovat, budou v případě potřeby ochotně k dispozici rodinám i školním skupinám.

Středeční Ateliéry

Každou středu odpoledne bude návštěva výstavy dvojnásob zajímavá. Vždy od 14.30 do 16.30 hodin se tu bude konat takzvaný Ateliér. Jde o unikátní kreativní workshop, speciální atrakci v ceně vstupného. Nabídne bohatý program aktivit pro děti, jako například stavbu jednoduchých struktur nebo vytváření optických klamů.

Bez povšimnutí jistě nezůstanou ani další doprovodné akce, jako je nepříklad festival bublin naplánovaný na 8 května či víkendova akce geomag, která dostane prostor 16. a 17. května přímo na výstavě.

Namísto výuky

Své pevné místo a speciální ceny mají v programu také návštěvy školních tříd. Neprohloupí ani základní školy, ani výpravy středoškoláků. Každý týden od pondělí do pátku bude možno uspořádat 1,5hodinové školní prohlídky. K tomu je ale nutná rezervace volného termínu na www.hrat2objevovat.cz.

“Jelikož rezervace pro školní skupiny jsou již v plném proudu, doporučujeme zájemcům z řad škol a učitelů zaregistrovat se co nejdříve, dokud jsou ještě volná místa,“ říká Věra Šavlová, koordinátorka pro školy.

Věda boduje

Výstava Hry a klamy, zapůjčená libereckým iQparkem při centru Babylon, vyvolala vlnu zájmu o vědu a techniku ve všech městech, kde se objevila, včetně Prahy, Plzně a Ostravy.

Využívá hry a zábavnou interaktivní výstavu jako prostředek ke vzdělávání a učení se. Branami libereckého iQparku, kde výstava Hry a klamy vznikla, projde každoročně více než 100 000 návštěvníků.

Velké plány

Výstava Hry a klamy je sice prvním velkým, zdaleka ale ne posledním počinem ambiciozní budějovické neziskové organizace Hrát2Objevovat (H2O). Angažují se v ní rodiče a dobrovolníci s pozoruhodným záměrem zřídit ve městě stálé dětské muzeum na bázi learning centra.

“Nemáme žádný placený personál,” říká Monika Hamerníková, předsedkyně správní rady. “Každý zainteresovaný člen je dobrovolník – jsou to jednoduše rodiče, učitelé, ale i podnikatelé, sponzoři a partneři, kteří spojili své síly, aby Hry a klamy přivezli i dětem do Českých Budějovic.”

A paní Rawitscher uznale doplňuje: “Toto je nejlepší a nejzapálenější skupina dobrovolníků, se kterou jsem kdy spolupracovala.”

“Dětské muzeum by mělo nabízet interaktivní výstavy a kreativní aktivity ze široké palety možností, které skýtá věda, umění a humanitní vědy. Sloužit dětem a mládeži, od batolat po adolescenty, jejich rodinám a školám. Naším záměrem je zřídit instituci poněkud odlišnou od libereckého “science center” iQpark, jež je primárně zaměřené na vědu a technologie,” vysvětluje ideu neziskovky Karey Rawitscher.

Společným rysem obou center by mělo být názorné a praktické učení se prostřednictvím pokusů a zkoušení, které zabaví celé rodiny. V současnosti je v celé Evropě celkem 75 podobných dětských muzeí.

Ředitelka projektu dobře ví, do čeho se pouští. Jako vystudovaná umělkyně a učitelka působila na základní škole, má zkušenosti se vzděláváním dětí předškolního věku a z pozice “senior executive” vedla dvě dětská muzea, celosvětově známé Children’s Museum of Manhattan v New York City nevyjímaje. Nyní Američanka Rawitscher coby matka dvou dětí provdaná za českého vědce startuje obdobný projekt v Českých Budějovicích, kde žije od roku 2007.

Autor: Hana Svítilová

28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 250 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220343 - rada/odborný rada v Oddělení daňového procesu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -koordinace a metodické usměrňování rozhodujících směrů výkonu správy daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění, zahrnující stanovení jednotných pravidel pro uplatňování pravomoci správců daně,, -přípravu rozhodnutí vydávaných finančním úřadem v daňovém a správním řízení,, -zpracování stanovisek k opravným prostředkům proti rozhodnutí finančního úřadu,, -zastupování finančního úřadu před soudem., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 16. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b., Více informací a žádost včetně požadovaných příloh ke stažení na:, http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4157811. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, Mánesova, č.p. 1803, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÁ KUCHAŘKA - STUDENÁ KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: k platu bonusy, vhodné i jako brigáda např. pro důchodce, vyuč.v oboru není podm, pr.doba PO-PA 4.30-13:00 hod.,SO+NE volné. Pracoviště: Laprod a.k., s.r.o. - lahůdky, Husova tř., č.p. 498, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kozel, +420 604 820 669.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 12 200 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA MYCÍ LINKY, ÚDRŽBÁŘ ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda bude ujednána při osobním jednání. Čerpací stanice Robin Oil na Máji u Cinestaru., Komunikace se zákazníky, příjemné vystupování, určitá zručnost, chruť do práce.. Pracoviště: Ing. pavel mikeš - čerpací stanice robin oil, M. Horákové, č.p. 1432, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kontakt, +420 724 980 559.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 700 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA S OSVĚDČENÍM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: dle zákona 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Mzdové podmínky: po zapracování až 20 700 Kč, Náplň práce: poskytování ošetřovatelské péče v domácím prostředí, Požadujeme: , Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry bez odborného dohledu dle zákona 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů, Minimální praxe u lůžka 2 roky, Zdravotní způsobilost, bezúhonnost, Praktické a samostatné myšlení, Komunikativnost, trpělivost, empatii, Práce na PC, Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, Pružnou pracovní dobu, Podporu dalšího vzdělávání, Týden dovolené navíc, Služební telefon, Služební automobil, Zájemci, zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s motivačním dopisem do 31. 3. 2018 na e-mail sarka.jarolimkova@mchcb.cz, tel.: 733 755 953.. Pracoviště: Městská charita české budějovice, Žižkova tř., č.p. 309, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Šárka Jarolímková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budějovičtí vyprovodili zimu, která se drží zuby nehty a přivítali jaro.
38

OBRAZEM: Letošní zimě dali Budějovičtí vale

Požár rodinného domu v Čimelicích.
9

V Čimelicích při požáru rodinného domu uhořely dvě osoby

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

V Bernarticích chtějí ukáznit řidiče

Bernartice - Dlouhodobým problémem v Táborské ulici na průtahu Bernarticemi je hustá doprava, ale především neukáznění řidiči.

Čekejme zataženo a teploty pod nulou

Jižní Čechy - V pondělí bude v kraji zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno.

V nové pohádce Z pekla do pekla čerti k smíchu rozhodně nebudou

Český Krumlov - Výpravnou pohádku o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, natáčí na jihu Čech mladý režisér Daniel Habrda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT