VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na exponáty budou muset návštěvníci sahat

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Do Českých Budějovic míří unikátní výstava hlavolamů a her. Mohla by být předzvěstí stálého dětského muzea na jihu Čech.

28.4.2009
SDÍLEJ:

Názorné ukázky působení fyzikálních zákonů, chemických reakcí a matematických principů na modelech názorně předvádějí, jak to vše kolem nás funguje. Vše si lze vlastníma rukama vyzkoušet. Foto: Deník / Petr Šimr

Chuť žasnout a objevovat nové věci, všechny smysly v pohotovosti a dávku důvtipu budou potřebovat malí i velcí návštěvníci výstavy Hry a klamy, která se již zanedlouho nastěhuje do českobudějovického Domu kultury Metropol.

Na více než šest týdnů zapůjčí svých šedesát unikátních exponátů na jih Čech liberecký iQpark. Úspěch u pětadvaceti tisíc pražských návštěvníků dává tušit, že se děti, školní třídy ani rodinné výpravy nebudou nad hlavolamy a neotřelými hrami nudit ani v Českých Budějovicích.

Na vlastní ruce

Zábavná a vzdělávací výstava s výmluvným názvem Hry a klamy bude k vidění od 1. května do 14. června. Na ploše více než 350 m² nabízí šest desítek hlavolamů a interaktivních her pro děti od šesti let i pro dospělé. “Hry a klamy je hraní a učení se naráz, kombinované novým, zábavným a vzrušujícím způsobem,” říká Karey Rawitscher, ředitelka projektu a zakladatelka Hrát a Objevovat, obecně prospěšné společnosti prezentující tuto atrakci v Českých Budějovicích.

“Namísto prezentování suchých, často nudných vědeckých faktů nechává tato nadmíru kreativní výstava záměrně mladé návštěvníky si hrát s množstvím exponátů, vyzkoušet si různé fyzikální jevy a procvičovat logické uvažování či koordinaci pomocí různých skládaček,” říká dále autorka a dodává: “Všichni rodinní příslušníci, od dětí až po prarodiče, zde najdou něco, co je bude fascinovat.”

Hravé exponáty

“Slovo výstava nevystihuje přesně podstatu našeho projektu,” prohlašuje Věra Železná, ředitelka Mateřské školy Papírenská a členka rady Hrát2Objevovat, “protože dotýkání se a interakce je u většiny exponátů přímo vyžadována.”

Některé exponáty jsou skládačky, některé představují hádanku v podobě optického klamu, jiné zase otestují dovednost a zručnost.

Příkladem může být jednoduchá kulička v labyrintu, jejíž pohyb je ovládán jen náklonem nohou návštěvníka. Další experiment otestuje schopnost identifikovat různé druhy koření. K vyzkoušení je také obrovská parabola, která záhadně přenese potichu vyslovené slovo k partnerovi stojícímu u druhé paraboly na opačné straně místnosti. Jeden z nejpopulárnějších exponátů vítá návštěvníky otiskem jejich rukou, obličeje či těla na veliké obrazovce složené z pohybujících se plastových tyčinek.

Pedagogové, kteří jsou proškoleni personálem iQparku a sdružení Hrát2Objevovat, budou v případě potřeby ochotně k dispozici rodinám i školním skupinám.

Středeční Ateliéry

Každou středu odpoledne bude návštěva výstavy dvojnásob zajímavá. Vždy od 14.30 do 16.30 hodin se tu bude konat takzvaný Ateliér. Jde o unikátní kreativní workshop, speciální atrakci v ceně vstupného. Nabídne bohatý program aktivit pro děti, jako například stavbu jednoduchých struktur nebo vytváření optických klamů.

Bez povšimnutí jistě nezůstanou ani další doprovodné akce, jako je nepříklad festival bublin naplánovaný na 8 května či víkendova akce geomag, která dostane prostor 16. a 17. května přímo na výstavě.

Namísto výuky

Své pevné místo a speciální ceny mají v programu také návštěvy školních tříd. Neprohloupí ani základní školy, ani výpravy středoškoláků. Každý týden od pondělí do pátku bude možno uspořádat 1,5hodinové školní prohlídky. K tomu je ale nutná rezervace volného termínu na www.hrat2objevovat.cz.

“Jelikož rezervace pro školní skupiny jsou již v plném proudu, doporučujeme zájemcům z řad škol a učitelů zaregistrovat se co nejdříve, dokud jsou ještě volná místa,“ říká Věra Šavlová, koordinátorka pro školy.

Věda boduje

Výstava Hry a klamy, zapůjčená libereckým iQparkem při centru Babylon, vyvolala vlnu zájmu o vědu a techniku ve všech městech, kde se objevila, včetně Prahy, Plzně a Ostravy.

Využívá hry a zábavnou interaktivní výstavu jako prostředek ke vzdělávání a učení se. Branami libereckého iQparku, kde výstava Hry a klamy vznikla, projde každoročně více než 100 000 návštěvníků.

Velké plány

Výstava Hry a klamy je sice prvním velkým, zdaleka ale ne posledním počinem ambiciozní budějovické neziskové organizace Hrát2Objevovat (H2O). Angažují se v ní rodiče a dobrovolníci s pozoruhodným záměrem zřídit ve městě stálé dětské muzeum na bázi learning centra.

“Nemáme žádný placený personál,” říká Monika Hamerníková, předsedkyně správní rady. “Každý zainteresovaný člen je dobrovolník – jsou to jednoduše rodiče, učitelé, ale i podnikatelé, sponzoři a partneři, kteří spojili své síly, aby Hry a klamy přivezli i dětem do Českých Budějovic.”

A paní Rawitscher uznale doplňuje: “Toto je nejlepší a nejzapálenější skupina dobrovolníků, se kterou jsem kdy spolupracovala.”

“Dětské muzeum by mělo nabízet interaktivní výstavy a kreativní aktivity ze široké palety možností, které skýtá věda, umění a humanitní vědy. Sloužit dětem a mládeži, od batolat po adolescenty, jejich rodinám a školám. Naším záměrem je zřídit instituci poněkud odlišnou od libereckého “science center” iQpark, jež je primárně zaměřené na vědu a technologie,” vysvětluje ideu neziskovky Karey Rawitscher.

Společným rysem obou center by mělo být názorné a praktické učení se prostřednictvím pokusů a zkoušení, které zabaví celé rodiny. V současnosti je v celé Evropě celkem 75 podobných dětských muzeí.

Ředitelka projektu dobře ví, do čeho se pouští. Jako vystudovaná umělkyně a učitelka působila na základní škole, má zkušenosti se vzděláváním dětí předškolního věku a z pozice “senior executive” vedla dvě dětská muzea, celosvětově známé Children’s Museum of Manhattan v New York City nevyjímaje. Nyní Američanka Rawitscher coby matka dvou dětí provdaná za českého vědce startuje obdobný projekt v Českých Budějovicích, kde žije od roku 2007.

Autor: Hana Svítilová

28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě DĚLNÍK VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Broušení a lisování lyží.Občas práce s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou, možnost práce ve směnném provozu včetně víkendů, kontakt telefonicky po-pá 10-13 hod., osobní kontakt možný po předchozí telefonické domluvě. Pracoviště: Ap staving group s.r.o - čb, Dobrovodská, č.p. 2107, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Tetyana Pasichna, +420 775 110 063.

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 20 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce REFERENT NA ÚSEKU EKONOMICKÉM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: zpracování cestovních příkazů; zadávání závazků, které souvisejí s cestovními příkazy; účetní likvidace zadaných závazků; zástup na úseku pokladny rektorátu; účtování závazků za drobné vydání., Požadavky: min. středoškolské vzdělání s maturitou ekonomického směru; zkušenosti s prováděním pokladní služby a administrativních činností; uživatelská znalost MS Office (MS Word, MS Excel); znalost anglického jazyka min. na úrovni B1 výhodou; základní orientace v účetních postupech; komunikační dovednosti, pečlivost, zodpovědnost., Nabízíme: plný pracovní úvazek; perspektivu zaměstnání, práci v příjemném prostředí; zvýhodněné vzdělávací kurzy pro zaměstnance, další vzdělávání; odpovídající ohodnocení dle mzdového předpisu JU; závodní stravování., Požadované doklady: strukturovaný profesní životopis a motivační dopis; výpis z rejstříku trestů;, doklad o vzdělání., Uvažovaný nástup: ihned. Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s perspektivou prodloužení na dobu neurčitou. Mzdové podmínky: dle Mzdového předpisu JU od 20 tis. Kč, po zapracování možnost zvýšení., Vybraní uchazeči budou pozváni k výběrovému řízení. Přihlášku k výběrovému řízení zasílejte pod označením „Referent na úseku ekonomickém“ do 28. 6. 2018 na email: nkursova@jcu.cz, tel. kontakt: 389 032 031.. Pracoviště: Jihočeská univerzita v čb - rektorát, Branišovská, č.p. 1645, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Naděžda Kuršová, +420 389 032 031.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 25 000 Kč

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení SERVISNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Autorizovaný prodejce zemědělské, stavební a komunální techniky s více než 25 letou tradicí hledá vhodné kandidáty na pozici "servisní technik". , Popis činnosti: diagnostika, servis a opravy, výkon práce v zázemí špičkově vybavené dílny, servisní výjezdy a zásahy u zákazníka, příprava nových strojů , Požadujeme: vyučen v oboru opravář zemědělských strojů, automechanik, autoelektrikář, manuální zručnost, schopnost samostatné práce, ŘP skupiny skupiny B, T výhodou, znalost práce na PC , Nabízíme: odborné zaškolení a profesní růst, kvalitní technické zázemí, práci se špičkovou zemědělskou, stavební a komunální technikou, příjemný kolektiv, zázemí stabilní společnosti , Zaměstnanecké výhody: stravenky. Pracoviště: Uniagra cz a. s., Jarošovice, č.p. 790, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Ing. Zahrádka, +420 723 864 100.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 100 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o DPP, DPČ, Denní/noční směny, znalost práce na PC, mzda + prémie a příplatky,stravenky, záskoky za dovolené a marození, Životopisy zaslat na uvedený e-mail: vit.psenicka@hochtief.cz. Pracoviště: Hochtief cz a.s. - ubytovna čb, Okružní, č.p. 485, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Vít Pšenička, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V krumlovském kině budou k vidění oceněné filmy hned po skončení festivalu v Karlových Varech.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Hvězdy zazáří v Luně

Ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

OBRAZEM: V BosoNoze se vyráběly boty/neboty

České Budějovice - Lektorka Alex Schwarzbachová přijela do Café Deník naučit zájemce vyrábět si vlastnoručně sandály.

Soutěží vzpomněli bezvadného kamaráda a kolegu Karla Trnku

České Budějovice - Sbory dobrovolných hasičů z Boršova nad Vltavou a Hvozdce pořádaly v sobotu na náplavce soutěž v požárním útoku na počest Karla Trnky.

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Jiřího Šestáka podpoří v boji o senát několik stran

České Budějovice - Kandidaturu Jiřího Šestáka do senátu, v obvodu který zahrnuje část Budějovicka, včetně krajského města a část Třeboňska, podpoří několik politických stran. Jiří Šesták, který je i současným senátorem, bude jako nezávislý kandidát nominován hnutím Starostové a nezávislí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT