Zastupitelé ji tento týden schválili dvanácti hlasy z patnácti možných. A město Rudolfov by teď mohlo prodat část pozemku společnosti S & B Tschechien. Znamená to, že na Farské louce by mohl vzniknout supermarket či obchodní centrum. Starosta Rudolf Kavalír by zde do budoucna také rád viděl zdravotní středisko s lékárnou, městský park, kavárnu a radnici.

Jenže někteří obyvatelé Rudolfova jsou rozčilení, že nedostávali informace průběžně a že v okolí jejich domů by podle studie architekta Jiřího Brůhy jezdily zásobovací vozy do obchodu. Některým zastupitelům vadí rozloha supermarketu. Vít Kavalír je však přesvědčený, že supermarket Rudolfovu rozhodně schází.

Spor se vleče od roku 2015, kdy město Rudolfov obdrželo žalobu od farnosti Rudolfov na určení vlastnictví pozemku. Podle slov Víta Kavalíra měla farnost pocit, že na pozemku před rokem 1945 hospodařila a že jeho vlastnictví nebylo dobře vyřešeno v rámci církevních restitucí. „Poté přišlo zpřesnění, že se žaloba týká pouze dvou třetin pozemku,“ popsal starosta.

Park s labyrintem, denní kavárna, supermarket, zdravotnické středisko nebo nová radnice by měly vyrůst na rozlehlém volném prostranství zvaném Farská louka v centru Rudolfova. Naznačuje to dohoda radnice s římskokatolickou farností na mimosoudním vyrovnání. Na pozemek o rozloze 12 tisíc čtverečních metrů si dělalo nárok českobudějovické biskupství. Celou akci, kterou tento týden projednali zastupitelé, kritizuje část občanů Rudolfova. Ti prý o záměru zastavět louku neměli tušení.

Jaký konkrétní supermarket by na Farské louce stál, zatím starosta Vít Kavalír neví. Zájemců se v minulosti ozvalo několik. „Schválili jsme vyvěšení záměru prodeje části pozemku. A dále necháme vyhotovit znalecký posudek, tedy cenu, za kterou bychom měli pozemek prodat,“ sdělil starosta s tím, že na prodej pozemku nebude vypsané výběrové řízení kvůli zmíněnému soudnímu sporu. Rudolfovští se chtějí dohodnout s farností a se společností, která nabídne za pozemek odpovídající částku podle znaleckého posudku.

Rudolfovský starosta poznamenal, že v dohodě o společném postupu se uvádí, že bude soudní spor ukončen. Za to farnost dostane sedm milionů korun. „To bude postoupeno smlouvou o smlouvě budoucí společnosti S & B Tschechien, která se pokusí tento pozemek zainvestovat do roku 2022. Pokud se tak nestane, tak si pozemek město nechá a zkusí najít jiného investora – potravináře,“ popsal starosta zamýšlený postup.

Předložený návrh o podobě supermarketu, navržený architektem Jiřím Brůhou v roce 2019, by napřed museli schválit zastupitelé.Že je nové nákupní centrum v Rudolfově potřeba, si myslí i opoziční zastupitel Jaroslav Valevský. Kritizuje ale to, jak město s občany o tomto záměru komunikuje. „Vadí mi, že kolegové tutlají zpracování studie. Přitom existuje komise pro rozvoj města, která za celou dobu nemá jediný podnět a neví, že se má stavět supermarket,“ upřesňuje Jaroslav Valevský, s čím má problém.

Starosta Vít Kavalír oponuje, že první návrh studie představil Rudolfovským v roce 2015. „V sále Hornického muzea jsme projekt představili při veřejném projednání, nemělo tedy statut zastupitelstva. Lidé návrh tehdy s nadšením přijali,“ míní starosta.

Obyvatelka Rudolfova Marie Bláhová, která bydlí poblíž Farské louky, výstavbu supermarketu vnímá pozitivně. „Jedna prodejna tu je, tam to mám ale daleko. Stačil by nám obchod, jaký je v místní části Na Americe. Měl by tu být i doktor a kavárnička. Nebylo by to špatné,“ myslí si žena.

Rudolfovský zastupitel a vedoucí komise rozvoje města Stanislav Kovář si myslí, že Farská louka má potenciál stát se živým centrem města. Do její podoby ale podle něj mají právo mluvit všichni občané města. „Spíše by mělo být k dispozici více variant řešení a všechny připomínky by měly být zodpovědně vyhodnoceny.“