I proto, že má ke krajskému městu vztah, umístil festival právě sem. „Je to mé rodné město, a tak se svým způsobem vracím domů. Mám to v Budějcích moc rád. Byla to jasná volba,“ přiznává. Důvodů, proč festival vůbec založil bylo prý hned několik. „Za prvé si myslím, že hlavní město Jihočeského kraje by mělo mít podobný druh velkého festivalu. Dalším důvodem byla naše kandidatura na Evropské město kultury 2028, kterou festival i já podporujeme. A v neposlední řadě bych rád nabídl posluchačům do dalších let opravdu světovou interpretační špičku, která se objeví nejen ve městě, ale i celém kraji,“ uvádí umělec.

Festival se chce orientovat na multižánrovou nabídku hudby. „Bude se zaměřovat především na klasickou hudbu, ale také jazz, swing, šanson. Rád by ale vždy udělal ještě ostřejší výjimku a pozval  třeba nějakou skvělou kapelu či sólistu z oblasti popu,“ plánuje Pavel Šporcl a dodává: „Chtěl bych, aby hudbou a tímto festivalem žilo celé město i Jihočeský kraj.“

Kniha „Vzpomínky na válku roku 1866".
Vzácné a nedostupné „Vzpomínky na válku roku 1866“ znovu vycházejí

Společně s Pavlem Šporclem se přesunou do Českých Budějovic i hudební kurzy Ameropa Music, na nichž působí virtuos jako umělecký ředitel, a které budou s festivalem úzce spolupracovat. Ředitelkou a zakladatelkou kurzů je Ada Slivanská. Jedna jejich část, hudební tábor, je určeně a pro děti, které mají k hudbě vztah ale nebudou se jí profesionálně věnovat. Druhou částí je i akademie. „Tam budou studenti už s nějakým výhledem na možnou profesionální dráhu,“ přibližuje Pavel Šporcl. Přihlásilo se asi 110 účastníků a lektoři. „Mezi nimi je i Jiří Bárta či Kateřina Englichová, jsou kromě České republiky i z Izraele, Španělska, Rakouska. Já budu učit také a zúčastním se i dalších ameropských aktivit,“ vysvětluje Pavel Šporcl.

Houslista bude účinkovat třech z pěti hlavních koncertů festivalu. Součástí větších vystoupení budou například Jana Šrejma Kačírková, Bára Kodetová, Jiří Havelka a Melody Makers či Jiří Bárta. „Kromě těch velkých koncertů jsou součástí festivalové nabídky i koncerty Ameropa Music, tedy zahajovací koncert, vystoupení studentů, pedagogů, ukázka kreativního programu i našeho učení,“ dodává houslista. Ten se letos objevuje v nové roli ředitele. Jaké to je? „Kromě mých koncertních aktivit budu coby ředitel řešit i běžnou festivalovou agentu a samozřejmě i agendu hudebních kurzů, plus učení. Bude toho hodně, ale mám kolem sebe skvělý tým a věřím, že to zvládneme,“ říká k nové zkušenosti.

Unikátní výstavu MEN aneb Mužské tělo ve sbírce Roberta Runtáka lze zhlédnout do 2. října v Alšově jihočeské galerii. 125 děl - obrazů, soch, krátkých filmů, plastik i fotografií českých i zahraničních umělců je rozděleno do čtyř celků.
Nejkrásnější muži na jednom místě. Alšovka vystavuje výběr Runtákovy sbírky

Součástí bude v sobotu 3. července koncert k českému předsednictví v Radě Evropy. „Bude to hudební událost roku!“ myslí si Pavel Šporcl a doplňuje: „Jako jediní v republice u této příležitosti uvedeme hymnu Evropské unie, respektive celou Symfonii č. 9 S Ódou na radost Ludwiga van Beethovena. Přijede skvělé obsazení v čele s Pražskou komorní filharmonií, dirigentem Petrem Altrichterem, Český filharmonický sbor Brno a skvělí sólisté – tady bych zmínil především ‚naši‘ Janu Šrejmu Kačírkovou. Já na tomto koncertě zahraji Dvořákův houslový koncert a vylosuji jednoho výherce, který získá můj privátní koncert pro něj.“ Každá vstupenku bude prý potencionálně výherní. Pavel Šporcl bude celý večer uvádět s Bárou Kodetovou.

Část výtěžku z festivalu půjde na Nadační fond Českého rozhlasu Světluška.

Pavel Šporcl je velmi rád, že se podařilo získat podporu pro nový festival, který se tak stal jednou z nejprestižnějších událostí České republiky.

Program:

2. 7. DK Metropol, Malá scéna – od 19 h Věra Binarová (viola), Kateřina Englichová (harfa)

3. 7. Výstaviště – od 19 h Pavel Šporcl: S Ódou na radost, Pražská komorní filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera, Český filharmonický sbor Brno, Jana Šrejma Kačírková (soprán), Richard Samek (alt), Jiří Sulženko (bas)

6. 7. DK Metropol, divadelní sál – od 19 h Ondřej Havelka a Melody Makers

7. 7. Konzervatoř – od 18 a 20 h Jak se tvoří budoucí mistři a Koncert lektorů

8. 7. DK Metropol, Malá scéna – od 17 h Co jsme se za týden naučili

9. 7. Hotel Růže, Český Krumlov – od 10.30 h Slavná klavírní tria: Igor Ardašev, Jiří Bárta, Pavel Šporcl

10. 7. DK Metropol, Malá scéna – od 19 h Šansonový večer Báry Kodetové

13. 7. Konzervatoř – od 18 a od 20 h Jak společně tvoříme a Světová komorní tvorba

14. 7. DK Metropol, Malá scéna – od 18 h Letem světem Evropou

15. 7. DK Metropol, divadelní sál – od 17 h Musíte být u toho! Vycházející hvězdy hudebního nebe, Pavel Šporcl