„Budou tam všechny vzácné špičkové nástroje,“ slibuje houslový virtuos. Prohlédnete si např. nástroj Antonia Stradivariho, který vyrobil ve 23 letech, housle Giuseppe Guarneri del Gesù z roku 1733, které dokončovala lakem jeho manželka posmrtně, francouzské historické smyčce nejslavnějšího výrobce Eugène Sartoryho aj. Seznámíte se s houslemi francouzskými, italskými, německými i českými ze 17. až 20. století. „Každý nástroj váže úžasná legenda, protože každý byl v rukách někoho zajímavého, kdo jej vlastnil, hráli na něj špičkoví interpreti, nástroj se stěhoval také po světě,“ přibližuje Jaroslav Svěcený. Ten sám v neděli mezi 15. a 18. h bude expozicí se vzácnými kusy, které nebyly v Čechách nikdy k vidění, provádět a housle představovat. Uvidíte je v Rezidenci Nové Hrady. „Jsou krásné napohled,“ láká.

Na koncertech uslyšíte také zvuk těchto nástrojů. „Každý nejen jinak vypadá, ale i zní jinak,“ vysvětluje Jaroslav Svěcený, který musel na některé trénovat. Zkouší už od pondělí v přízemním odizolovaném ateliéru v Praze, dokonce až do půl druhé ráno. Hraní mu však stále dělá radost. „Je to slast,“ nechal se slyšet Jaroslav Svěcený. Rád má např. housle Jeana Baptiste Vuillauma vyrobené zřejmě pro maltézské rytíře. „Mají celé osazení ze slonové kosti a na kolíčky byly vyřezané maltézské kříže,“ nastiňuje.

Unikátní výstavu mohl Jaroslav Svěcený připravit hlavně proto, že působí jako znalec historických smyčcových nástrojů i jako soudní znalec. Je k dispozici i kriminalistům. „Pokud si bude někdo chtít přivézt vlastní housle, rád v neděli odpovím na jeho dotaz zdarma,“ slibuje dále Jaroslav Svěcený.

MLADÍ UMĚLCI A PROGRAM NA MÍRU

Se spoluorganizátorem festivalu Václavem Přibylem sestavili i letos program na míru. „Chceme, aby měli návštěvníci zážitek, a tak kombinujeme atraktivitu s neobvyklými kousky,“ říkají.

V pátek 21. srpna v novohradském hotelu Máj uslyšíte na vystoupení Sny o strunách neobvyklou kombinaci houslí a harfy Barbory Plaché, v sobotu na Svátečním chrámovém koncertě v kostele v Trhových Svinech vystoupí arménská sopranistka Varina Mkrtchyan. Viola zahraje v neděli na Smyčcovém gala. Přední varhaník Pavel Svoboda koncertuje v pondělí v kostele na Dobré Vodě, kde uslyšíte Stradivarky. Na temperamentní jižanské melodie se můžete těšit do hotelu Máj na úterý, kde se chopí akordeonu mladý špičkový muzikant Pavel Šulc. Koncerty začínají ve 20 h. Na všech vystoupí Jaroslav Svěcený, bude mít také průvodní slovo.